SpaceX втрачає терпіння: FAA не поспішає видавати ліцензію на Starship

SpaceX успішно збудувала другий космічний корабель Starship із прискорювачем, який вже чекає на злітному майданчику на свій наступний політ. Залишився лише останній крок для запуску — отримання довгоочікуваної ліцензії. Але SpaceX, здається, втрачає терпіння. За інформацією, яку оприлюднили ЗМІ, компанія закликає Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) збільшити ефективність видачі ліцензій на космічні запуски.

Starship с ускорителем Booster 9 на стартовой площадке чекає на другий політ
Starship із прискорювачем Booster 9 на стартовому майданчику чекає на другий політ. Фото: SpaceX

Представники компанії на зустрічі з підкомітетом США з питань космосу та науки закликали FAA подвоїти штат співробітників, відповідальних за видачу ліцензій на космічні запуски. Також компанія пропонує створити пріоритет для програм, які мають національне значення.

Бюрократія — гальмо для розвитку приватних космічних компаній

SpaceX цьогоріч уже успішно запустила понад 70 ракет і має плани збільшити цю кількість на приблизно 50% до 2024 року. Проте представники компанії висловлюють обурення тим, що FAA не встигає за їхньою зростальною виробничою потужністю і збільшенням кількості запусків інших приватних космічних компаній.

Засновник SpaceX Ілон Маск, який раніше виступав проти збільшення податків для заможних, включаючи космічних мільярдерів, тепер визнає, що додаткове фінансування державних органів може призвести до прискорення розвитку приватної космічної галузі.

«Зі збільшенням частоти польотів та виникненням інших гравців у космічному клубі, ми бачимо, що може виникнути галузева проблема, коли темпи уряду не встигатимуть за темпами розвитку приватного сектора», — зауважив виконавчий директор SpaceX Вільям Герстенмаєр.

Розслідування аварії Starship

FAA завершило розслідування першого запуску Starship, який стався 20 квітня, та надало список із 63 рекомендацій, які потрібно виконати перед наступним запуском. Ці заходи містять зміни у апаратному забезпеченні корабля для запобігання витокам і пожежам, а також модифікації стартового майданчика для підвищення його стійкості. Після виконання цих рекомендацій, ймовірно, SpaceX зможе отримати ліцензію на наступний запуск.

Starship із прискорювачем Booster 9 на стартовому майданчику перед першим польотом
Starship із прискорювачем Booster 9 на стартовому майданчику перед першим польотом. Фото: SpaceX

Перший пуск Starship завершився аварійно, і ракета була змушена самоліквідуватися через чотири хвилини після злету. Старт також завдав пошкоджень пусковому майданчику та розкидав уламки навколо. Проте, попри цю невдачу, SpaceX готується до наступного запуску Starship.

Далекосяжні плани SpaceX

Корабель Starship має велике значення для космічних амбіцій компанії, включаючи запуск супутників Starlink наступного покоління та висадку астронавтів на Місяць у межах програми NASA Artemis. І, звісно, він є ключовим компонентом планів Ілона Маска щодо колонізації Марса.

SpaceX відома своїм агресивним підходом до розробки ракет і готова приймати ризики у процесі розвитку. Схоже, що компанія тепер закликає FAA наздогнати її темпи росту.

FAA відповідає на цей виклик, дбаючи насамперед про громадську безпеку. Представники компанії Ілона Маска наголошують, що їхні вимоги щодо швидкості не ставлять під загрозу безпеку людей на Землі, але регулювання має відповідати темпам розвитку космічної галузі.

З огляду на швидкий розвиток космічної індустрії, можливо, що FAA не зможе задовольнити всі потреби водночас. SpaceX, з іншого боку, відчуває тиск через затримки у розвитку Starship, оскільки NASA висловлює обурення щодо можливого впливу цих затримок на програму повернення людей на Місяць.

Раніше ми повідомляли про те, як SpaceX отримала прибуток у 55 млн доларів після дворічних збитків.

За матеріалами gizmodo.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine