Ілон Маск проти FAA: розслідування аварії Starship офіційно завершено

Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) повідомило про завершення розслідування причин аварії, що сталася під час першого орбітального випробування космічного корабля Starship. Організація підготувала список заходів, які необхідно виконати SpaceX, щоб отримати дозвіл на наступний політ.

Аварія Starship

Перший орбітальний тест Starship відбувся 20 квітня. Під час набору висоти у прискорювача Super Heavy відключилася низка двигунів Raptor. Це сталося через пожежу в руховому відсіку. Зрештою, гігантській ракеті вдалося досягти позначки в 39 км, після чого вона остаточно втратила керування й почала неконтрольовано обертатися.

Перший випробувальний політ Starship. Джерело: SpaceX

Після цього була залучена система автоматичного припинення польоту. Однак їй не вдалося підірвати Starship. Протягом наступних сорока секунд ракета виконала кілька розворотів, перш ніж не зруйнувалася на висоті 29 км.

Іншим непередбачуваним наслідком випробування стали значні пошкодження, яких зазнав стартовий майданчик. В його бетонній основі, в буквальному сенсі, утворився величезний кратер.

Наслідки запуску Starship. Джерело: AFP

У наступні місяці інженери SpaceX активно працювали над усуненням наслідків запуску та поліпшенням Starship. Стартовий майданчик був відновлений і отримав систему водяного охолодження. А в конструкцію Starship було внесено безліч змін. Крім того, він отримав нову систему поділу ступенів.

У серпні фахівці SpaceX розпочали вогневі тести наступного екземпляра Super Heavy, який буде використаний у новому випробуванні Starship. Але для такого польоту компанії потрібно було виконати ще одну умову: отримати дозвіл від FAA. А він був неможливий, поки державні контролери не завершили власне розслідування причин аварії.

Завершення розслідування FAA

8 вересня FAA офіційно повідомило про завершення розслідування. Організація підготувала список із 63 заходів, які необхідно виконати SpaceX, щоб отримати дозвіл на наступний політ.

Новина про завершення розслідування призвела до невеликої перепалки за участю Ілона Маска. Спочатку він зажадав від FAA публічно озвучити список заходів, потім сам же опублікував їх, а потім привітав працівників SpaceX із тим, що вони вже виконали 57 з 63 рекомендацій.

У будь-якому разі, рекомендації FAA не містять якихось «нездійсненних» пунктів. Зокрема, вони обумовлюють установку додаткових датчиків для реєстрації протікань палива та камер для візуального контролю, поліпшення системи пожежогасіння, зміну процедури вимкнення двигунів тощо. Усе це означає, що з доволі великою ймовірністю SpaceX зуміє доволі швидко виконати вимоги FAA та отримати дозвіл на новий запуск Starship, який може відбутися десь восени.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine