SpaceX створить супутникову платформу для військових, а NASA розповіла про причини переносу місії Artemis II

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: вчені хочуть створити магнітне вітрило для міжзоряних польотів, NASA готується запустити новий космічний телескоп, а ми розповідаємо, чому на космічних фотографіях не видно зірок.

«Гравітація пояснює рух планет, але не може пояснити, хто приводить планети в рух».

― Ісаак Ньютон

Місію Artemis II до Місяця відклали на два роки через низку невдалих рішень

Політ Artemis I наразі перебуває на фінішній прямій, але наступна місія Artemis II з астронавтами на борту відбудеться не раніше 2024 року. У NASA пояснили, що причина тривалого розриву між Artemis I і II зводиться до грошей. Фінансові проблеми почалися з бюджетної діри в 100 млн доларів вісім років тому, яку підрядник Lockheed Martin створив економією на бортових комп’ютерах. Це заклало початок серії невдач, які призвели до жахливої ​​затримки.

Мисливець за астероїдами NASA буде запущений у 2028 році

NASA остаточно схвалила місію NEO Surveyor та затвердила її бюджет і графік. Космічний телескоп буде запущений у 2028 році. Його головне завдання — виявити 90% близькоземних астероїдів розміром понад 140 м.

NEO Surveyor отримає півметрове дзеркало та інфрачервону камеру, здатну проводити фотографування у спектральному діапазоні від 4 до 10 мкм. Його робоча позиція розташовуватиметься на відстані 1,5 млн км від нашої планети в точці Лагранжа L₁ системи Земля-Сонце, де він зможе сканувати великі області неба у пошуках астероїдів. Очікується, що телескоп зможе виконати поставлене завдання протягом перших десяти років своєї роботи. Загальний термін служби NEO Surveyor повинен скласти не менше 12 років.

Магнітне вітрило та іонний вітер

Дослідники пропонують застосовувати для міжзоряних польотів не громіздке сонячне вітрило, а магнітне поле. Воно дозволить отримувати імпульс від іонів, що вилітають із Сонця, які несуть набагато більше енергії, ніж фотони. Щоправда, заряджені частинки рухаються у космосі зі швидкістю лише 700 км/с, тобто лише чверть відсотка світлової. Однак учені розраховують використати «динамічне ширяння» на межі міжзоряного простору. Це явище використовують птахи, яким важко розігнатися виключно завдяки власним м’язам. Прискоритись їм дозволяє зустрічний вітер.

SpaceX створить супутникову платформу для військових

Компанія SpaceX повідомила про створення нової супутникової платформи, що отримала назву Starshield. Вона призначена для виведення на орбіту корисного навантаження для урядових та військових замовників і базуватиметься на архітектурі Starlink. Основний наголос місії буде зроблений на користь національної безпеки. Йдеться про нове сімейство супутників із модульною конструкцією, що мають можливість розміщення великої кількості різних приладів (ними можуть бути камери, радари, пристрої збору та перехоплення даних тощо). Іншою важливою особливістю Starshield стане використання лазерного зв’язку. Завдяки їй апарати зможуть обмінюватися між собою даними. Це не лише захистить їх від перехоплення, але й дозволить користувачам підтримувати зв’язок із ними в якій завгодно точці земної кулі за допомогою спеціалізованих терминалів.

На далекій кометі помітили потужне виверження вулкана

Комета Швассмана-Вахмана 1 (29P/Schwassmann–Wachmann) несподівано вибухнула й викинула величезну хмару газу та льоду. Масштаб незвичайного видовища приголомшив астрономів. Ця комета мало чим відрізняється від холодних крижаних супутників, що обертаються навколо Сатурна, Юпітера чи Нептуна. З часом через нагрівання Сонцем усередині комети накопичуються гази, що призводить до збільшення внутрішнього тиску та подальшого їхнього вивільнення в ході вибухового яскравого виверження. Замість того, щоб вивергати гарячу магму, як це роблять вулкани на Землі, комети викидають у відкритий космос суміш замерзлих і газоподібних вуглеводнів з азотом і водяною кригою. Нинішнє виверження унікальне тим, що стало найяскравішим за весь час спостережень.

Фото тижня

Космічний корабель Orion на тлі Землі та Місяця. Джерело: NASA

NASA опублікувала серію ефектних зображень, переданих на Землю космічним кораблем Orion. Вони були отримані під час його прощального обльоту Місяця.

Цікава цифра: 130 тисяч радіотелескопів

Незабаром у Західній Австралії буде встановлено понад 130 тисяч ялиноподібних антен
Незабаром у Західній Австралії буде встановлено понад 130 тисяч ялинкоподібних антен. Зображення: POPSCI

В Австралії розпочалося будівництво масиву зі 130 тисяч радіотелескопів, який займатиме площу більше квадратного кілометра. Звідси й назва проєкту — Square Kilometer Array (SKA). За словами його генерального директора, цей телескоп може стати одним із найбільших наукових досягнень людства. Він об’єднає тисячі антен у Західній Австралії з мережею у віддаленому регіоні Південної Африки, щоб утворити одну велику єдину систему «віртуальної тарілки». Результатом стане радіотелескоп, настільки чутливий, що він зможе виявити сигнал смартфона в кишені астронавта на Марсі на відстані понад 200 млн км, сказав Денні Прайс з Інституту радіоастрономії Кертіна.

Що почитати у вихідні

Протистояння США та СРСР

На фотографіях, зроблених з поверхні Місяця чи з навколоземної орбіти, небо виглядає суцільно чорним і на ньому рідко можна побачити зірку. Ми розповідаємо, чому це так, у статті «Чому на космічних фотографіях не видно зірок». Якщо ж ви хочете дізнатися більше про політичну ситуацію на орбіті, а також із чого починалося космічне протистояння держав, читайте матеріал «Союзи та протистояння в космосі. Наслідки холодної війни».

Читайте у попередньому дайджесті: Starlink подорожчав для користувачів в Україні, а у ESA розповіли, коли згасне Сонце та загине Земля: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням