Solar Orbiter надіслав відео загадкового «сонячного їжака»

Космічний апарат Solar Orbiter надіслав на Землю кілька відео, знятих під час його близького проходження поблизу нашої зорі у березні цього року. Отримані зображення розкривають безліч небачених раніше деталей, зокрема цікавий гейзер, який вчені назвали «сонячний їжак».

Під час чергового витка, в процесі якого Solar Orbiter наблизився до 1/3 відстані між Сонцем та Землею, космічний корабель також зазнімкував південний полюс Сонця. Це був перший випадок, коли телескоп, космічний чи наземний, отримав найдокладніші зображення цієї області Сонця. Південний полюс, на думку вчених, грає ключову роль у генерації сонячного магнітного поля.

Космічний апарат Solar Orbiter
Космічний апарат Solar Orbiter. Фото: NASA

«Зображення справді захоплюють дух. Навіть якщо завтра Solar Obiter перестане працювати, я буду зайнятий протягом багатьох років, намагаючись розібратися у величезній кількості зібраних даних», — розповів Девід Бергманс, фізик із Королівської обсерваторії Бельгії та провідний науковий співробітник приладу Extreme Ultraviolet Imager на борту Solar Orbiter.

Камера Extreme Ultraviolet Imager відповідає за найприголомшливіші зображення, зроблені космічним кораблем, що був запущений у лютому 2020 року. Камера у високій роздільній здатності показує явища в нижніх шарах атмосфери Сонця — область, відповідальну за генерацію сонячних і корональних спалахів, що є викидами намагніченої плазми із зовнішньої атмосфери, відомих як корона.

Гейзер «сонячний їжак»

Серед небачених раніше явищ, знятих навколо близького проходу 26 березня, був дивний гейзер гарячого та холодного газу, що виходив із поверхні Сонця в усіх напрямках, який вчені назвали «сонячним їжаком».

Простягнувшись на 25 тисяч кілометрів, що вдвічі перевищує діаметр Землі, «їжак» покриває лише крихітну частину сонячної поверхні. Ці гейзери набагато більші, ніж мінісонячні спалахи, які називають «вогнищами», виявлені під час першого перигелія у червні 2020 року. На той час Solar Orbiter все ще перебував у так званій фазі введення в експлуатацію, і наблизився до зорі лише на половину відстані від Сонця до Землі.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Маленькі Капі

До товару

Південний полюс

Знімки південного полюса Сонця, зроблені під час близького проходу, становлять особливий інтерес для вчених, які вивчають поведінку Сонця та його 11-річний цикл активності, періодичні припливи та відливи в утворенні сонячних плям, сонячних спалахів та вивержень. За даними NASA, у розпал цього циклу магнітні полюси Сонця перевертаються — магнітна північ стає півднем і навпаки. Детально вимірявши, що відбувається у полярних регіонах Сонця, астрофізики сподіваються розгадати таємницю цієї дивної поведінки.

Найдетальніше фото південного полюсу Сонця
Найдетальніше фото південного полюса Сонця. Фото: ESA

Вивчення полюсів Сонця — одне з ключових завдань місії Solar Orbiter. У пізнішій частині місії оператори космічного корабля змінять його орбіту від площини екліптики, в якій обертаються планети, щоб він міг отримати найкращий огляд полюсів нашої зорі.

Майбутні зближення

Близький прохід 26 березня припав на час досить інтенсивної сонячної активності. Космічний корабель перебував на лінії вогню кількох сонячних спалахів та викиду корональної маси, які згодом викликали геомагнітні бурі та від’єднання радіозв’язку на Землі.

Solar Orbiter здійснить своє наступне зближення із Сонцем 13 жовтня 2022 року. Того дня він наблизиться до зірки навіть ближче, ніж у березні. Це означає, що зонд отримає нові та більш детальні зображення Сонця. Попередні проходи космічного корабля відбувалися приблизно на половині відстані від Сонця до Землі.

Нагадаємо, що раніше Solar Orbiter зробив унікальний портрет Сонця.

За матеріалами European Space Agency

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів