Штучний інтелект розгледів небачені раніше структури в Чумацькому Шляху

Японські науковці з Університету Осаки застосували штучний інтелект (ШІ) для аналізу структури Чумацького Шляху. Використовуючи моделі глибокого навчання, вони виявили раніше невідомі бульбашкові утворення, які проливають світло на механізми народження зір та вибухів наднових. Ці так звані «бульбашки Спітцера» стали ключем до розгадки динамічної еволюції нашої Галактики. 

Osaka Metropolitan University
Зображення ліворуч показують нещодавно виявлені бульбашкові структури, а зображення праворуч бульбашкові структури, виявлені в цьому та попередніх дослідженнях. Використовуючи довжини хвиль 8 мкм (зелений) і 24 мкм (червоний), можна виявити бульбашкові структури, створені при утворенні надмасивних зір. Авторство: Osaka Metropolitan University

Погляд у безодню 

Команда на чолі з аспірантом Шімпеєм Нішімото та професором Тошіказу Оніші розробила алгоритм, здатний обробляти колосальні обсяги даних із телескопів Spitzer і James Webb. На відміну від класичних методів, штучний інтелект швидко ідентифікував не лише сферичні бульбашки, а й оболонки, що утворюються після вибухів наднових. Виявлені структури мають розміри від кількох до сотень світлових років. Виникають вони через потужні процеси: молоді зорі генерують інтенсивні вітри, а кінцеві стадії життя масивних зір супроводжуються катастрофічними викидами матерії. 

MWP
Панорама з 289 об’єктів, виявлених алгоритмом штучного інтелекту, як «бульбашки Спітцера» (пурпурні квадрати) та MWP-бульбашки (білі кола). Випромінювання з довжиною хвилі 8 та 24 мкм показано зеленим та червоним кольорами відповідно. Авторство: Osaka Metropolitan University

«Раніше ми бачили лише окремі фрагменти головоломки. Тепер штучний інтелект дав нам повну карту цих явищ», — пояснює Нішімото. 

Майбутнє астрономії: ШІ як ключовий інструмент 

«Бульбашки Спітцера» — це свого роду архіви галактичної історії. Аналізуючи їхній розмір, форму та розподіл, вчені можуть відстежити, як енергія світил впливає на міжзоряний газ, стимулюючи або, навпаки, гальмуючи народження нових зір. Наприклад, утворення бульбашок може стискати навколишні хмари газу, запускаючи формування зоряних скупчень. А вибухи наднових — розчищати навколишній простір, перериваючи цей процес. 

«Раніше на аналіз одного зображення витрачалися тижні. Завдяки технологіям ШІ ми можемо робити це за хвилини, знаходячи навіть найменш помітні структури», — додає професор Оніші.

Науковці впевнені, що подальший розвиток ШІ дозволить створити тривимірні моделі галактик, передбачати еволюцію зоряних систем і навіть шукати ознаки життя в інших частинах Всесвіту. 

Це дослідження відкриває нову еру в астрономії, де технології стають провідниками у відкритті таємниць, прихованих серед зір. І хоча Чумацький Шлях все ще зберігає безліч загадок, ШІ вже сьогодні змінює наш погляд на космос. 

Раніше ми повідомляли про те, як Spitzer виявив галактику, схожу на пінгвіна.

За матеріалами scitechdaily.com

Новини інших медіа
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди
Журнал та події: Universe Space Tech запускає підписку на спільноту
Повільне обертання Всесвіту може пояснити напруження Габбла
Axiom Space запустить два датацентри на орбіту вже цього року
Juno проти Юпітера: радіація газового гіганта ледь не зірвала місію 
Космічні туристки Blue Origin просили Кеті Перрі заспівати щось інше
Зміна фінасування NOAA зачепить супутники, що передбачають погоду в США
Чому християни східного та західного обряду святкують Великдень у різні дні?
Колись океани Землі були зеленими і це може повторитися знову
Фінальний вибух краси: Hubble розкриває таємниці смерті зорі