Штучний інтелект самотужки відкрив наднову

Вчені Північно-Західного університету в США представили систему штучного інтелекту, яка може знаходити наднові. Вона вже знайшла без участі людини транзієнтну подію, класифікувала її, підтвердила за допомогою іншого телескопа та повідомила про це наукову спільноту.

Знімок, на якому штучний інтелект знайшов наднову
Знімок, на якому штучний інтелект знайшов наднову. Джерело: phys.org

Як відкривають наднові зорі

Штучний інтелект зміг вперше без участі людини знайти наднову зорю. Про це повідомили його розробники з Північно-Західного університету в США. Система під назвою Bright Transient Survey Bot (BTSbot) здатна повністю позбавити астрономів від не такого вже й захопливого процесу відкриття наднових.

Наднові зорі — це вибухи, якими завершують своє життя найбільші у Всесвіті світила. Вони відбуваються досить нечасто, тому переважно вчені бачать їх в інших, іноді досить віддалених галактиках. Проте вони є лише частиною значно більшого масиву короткочасних подій, які називаються транзієнтами.

Для їхнього дослідження був створений спеціальний інструмент Zwicky Transient Facility (ZTF). Однак робота з ним вимагає прискіпливого розглядання знімків. Вчені підрахували, що за останні шість років витратили на це 2200 годин свого часу. Тому вони дуже раді, що штучний інтелект забрав частину їхньої роботи.

Що може новий штучний інтелект

Для того, аби BTSbot зміг відшукати на знімках наднові, його, як і будь-яку нейромережу, спочатку навчали. Для цього дослідники використали 1,4 млн архівних зображень із майже 16 тис. джерел. Вони містили не лише наднові, а й інші спалахи зір та галактик.

Потім вчені дали штучному інтелекту попрацювати зі свіжими зображеннями від Zwicky Transient Facility. 5 жовтня він зміг знайти знімок далекої галактики, опуклої згори. Це була наднова SN2023tyk.

Штучний інтелект не лише самотужки відстежив цю подію, а й визначив її спектр. Він надіслав ці дані на інший роботизований телескоп — SED Machine. Звідти йому прийшло підтвердження, що це справді наднова, вона належить до типу Ia, тобто відбулася у системі, що складається зі звичайної зорі та білого карлика.

Переконавшись у цьому, штучний інтелект сам вніс наднову в каталоги, повідомивши про неї наукову спільноту. Отже, увесь процес досліджень він здійснив без участі людини. Астрономи щодо цього факту зовсім не хвилюються, адже без роботи вони не залишаться. Тепер буде більше часу для аналізу даних.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine