Щось затулило від нас чорну діру в іншій галактиці

Китайські астрономи повідомляють, що спостерігали явище рентгенівського затемнення у галактиці NGC 6814. Щось затулило від нас жорстке рентгенівське випромінювання, яке виривається з газу та пилу, що оточують надмасивну чорну діру в її центрі.

Надмасивна чорна діра
Надмасивна чорна діра. Джерело: www.space.com

Затемнення чорної діри

Зазвичай, коли говорять про якісь затемнення, пов’язані з чорними дірами, то мають на увазі, що це вони затуляють від нас певне джерело випромінювання. Але дослідники з Китайського університету науки та технологій нещодавно повідомили про протилежне явище.

У центрі кожної великої галактики є надмасивна чорна діра. Достатньо часто на неї падають газ та пил, і частина їхньої маси перетворюється на жорстке випромінювання, яке ми можемо зареєструвати на відстані мільйонів світлових років. У такому випадку говорять про активне ядро галактики.

Саме таке має зоряна система NGC 6814, яку китайські астрономи досліджували за допомогою орбітального рентгенівського телескопа XMM-Newton. В опублікованій статті вони розповіли, що побачили, як щось закрило від нас на деякий час жорстке випромінення чорної діри.

Такі явища рентгенівського затемнення є надзвичайно рідкісними. Досі вони спостерігалися тільки 4 чи 5 разів. Тож дослідники просто не могли пройти повз таку можливість їхнього вивчення за допомогою орбітальної обсерваторії.

Що вдалося побачити дослідникам

Самі по собі й рентгенівська корона чорної діри, і об’єкт, який її затуляє, занадто маленькі, аби їх можна було побачити з такої величезної відстані безпосередньо. Проте за тим, як змінюється рентгенівський спектр у процесі затемнення, про об’єкт, який його викликає все ж можна дізнатися чимало.

Для аналізу вчені використали діаграму «потік — колір», яка показала, що чим «м’якіше» стає рентгенівське випромінювання, тим більшою є його яскравість. Загалом зробили висновок, що об’єкт, який затуляє чорну діру, є більшим за неї та складається з окремих комків, які рухаються разом.

Крім того, вчені виділили ще два додаткових фактори затемнення. Вони значно розрідженіші за основний і рухаються поруч із ним. Вочевидь, вони являють собою пил, вирваний із хмари припливними силами чорної діри, який формує щось на кшталт кометного хвоста.

Судячи з усього, об’єкт, який затьмарює чорну діру, є частиною викидів з її акреційного диска. Ця хмара кам’яних брил та пилу рухається зі швидкістю до 10 000 км/с. Сама ж рентгенівська корона дуже мала. Її діаметр становить лише 10 гравітаційних радіусів центрального об’єкта.

За матеріалами: phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine