Що нового в «Зоряному шляху: Дивні нові світи»?

Франшиза «Зоряний шлях» — це найголовніше культурне явище США, присвячене космосу. Вже 57 років автори розповідають фантастичні історії, що відбуваються у глибинах Всесвіту, і за цей час встигло вирости кілька поколінь людей, які завдяки вигаданим пригодам пов’язали свої життя з вивченням реального космічного простору.

«Дивні нові світи» — найновіший серіал франшизи «Зоряний шлях»
«Дивні нові світи» — найновіший серіал франшизи «Зоряний шлях». Джерело: www.tvinsider.com

Найграндіозніша історія про космос

На початку серпня 2023 року завершився показ другого сезону фантастичного серіалу «Зоряний шлях: Дивні нові світи». Він став останньою на сьогодні сторінкою в історії найголовнішої космічної франшизи у США. Щоб зрозуміти, чим так важливі пригоди чергового зорельоту, екіпаж якого шукає собі пригод біля інших зір, варто знати, яку роль це явище відіграє в американській і світовій культурі.

Перший серіал франшизи вийшов 1966 року. Він так і називався — «Зоряний шлях». У ньому розповідалося про пригоди екіпажу зорельота Enterprise, що летить туди, де ще ніхто не бував, дорогою зустрічаючи небачені раніше явища та дивних істот, що створюють неоднозначні ситуації, з якими треба щось робити.

Надалі ця схема стала класичною для всіх частин «Зоряного шляху», проте на самому початку показу його рейтинги були низькими, серіал навіть збиралися закрити, але раптом до редакції телеканалу почали надходити листи. Історія, що називається, «зайшла» любителям науки та наукової фантастики, й серед них виявилося чимало небідних, впливових або просто соціально активних людей.

Зореліт «Ентерпрайз» з серіалу 60-х років
Зореліт Enterprise із серіалу 60-х років. Джерело: memory-alpha.fandom.com

Зрештою, серіал таки закрили, але армія його фанатів продовжувала зростати. Зараз такими речами, як фанарт, косплей і тематичні івенти, нікого не здивуєш, а на початку 1970-х «треккі» — так себе називали поціновувачі історій про зореліт Enterprise — усіх трохи шокували. Проте минув час, і саме ці диваки, що перекладали Шекспіра на вигадану клінгонську мову, стали формувати кістяк NASA, наукових установ США й тамтешніх популяризаторів науки.

Почали виходити нові серіали. Кожного разу про них казали, що це вже не те, що було раніше, і тепер уже про культовий всесвіт сказано все, що тільки можна. Проте щоразу вони за кілька років ставали культовими, а «треккі» та просто поціновувачі знову чекали на продовження.

Чому «Зоряний шлях» став культовим

Коли творець «Зоряного шляху» Джин Родденберрі замислював свій серіал, він хотів створити серйозну фантастичну історію з недитячим сюжетом, яка при цьому легко би сприймалася тими, хто хотів розважитись і не був знайомий з останніми відкриттями науки про космос. Для цього він узяв сюжети, що вже зарекомендували себе в науковій фантастиці, та примусив головних героїв взаємодіяти з ними так, ніби вони реальні живі люди, які знайомі з релігійною та расовою нетерпимістю, фанатичною вірою, коханням, що не вічне, й амбіціями, що часом засліплюють навіть найкращих.

Астронавтка Саманта Крістофоретті демонструє жест-привітання зі Star Trek на борту Міжнародної космічної станції.
Астронавтка Саманта Крістофоретті демонструє жест-привітання зі Star Trek на борту Міжнародної космічної станції. Джерело: Вікіпедія

У результаті «Зоряний шлях» став моделлю того, яким американці бачать добре та розумне зоряне майбутнє своєї держави. За сюжетом усі кораблі та станції, що діють у численних продовженнях серіалу, є представниками Зоряної Федерації. Це союз розумних рас, який керується принципами рівності, відкритості, гуманізму та всього, що заведено називати ліберальними цінностями. Саме тому їхніми антагоністами щоразу виступають цивілізації, що відкидають такі цінності: войовничі клінгони, підступні ромуланці та безжальні борґи.

Головний конфлікт усієї франшизи можна сформулювати так: «Що ти будеш робити, якщо бути добрим і неупередженим означає допускати біль, смерть і кров». У різних серіях «Зоряного шляху» до цього питання неодноразово підходили з різних сторін.

Класичним формулюванням цього принципу в серіалах є тест «Кобаяші Мару», який у вигаданому всесвіті складають капітани космічних кораблів Федерації. Полягає він у тому, що мирне дослідницьке судно зазнає катастрофи на кордоні з войовничими клінгонами. Врятувати його — означає розпочати війну та загинути самому.

Космічні кораблі з різних серіалів Star Trek
Космічні кораблі з різних серіалів Star Trek. Джерело: medium.com/@tomdelmundo

Згідно з умовами, цей тест не має правильного рішення, проте капітан першого зорельоту Enterprise Джеймс Кірк підтасував його результати, мотивуючи це тим, що в житті не буває безвихідних ситуацій. Його думка про те, що, увімкнувши свій розум, можна врятувати людей там, де це вважається неможливим, надалі стала основою більшості сюжетів різних серій франшизи й тим, що в ній так люблять глядачі.

Як «Зоряний шлях» вплинув на технології

Хоча «Зоряний шлях» не був створений для того, аби показати людям реалістичні технології майбутнього, він неабияк вплинув на розвиток науки й техніки. Наприклад, медичні трикодери, що використовуються в серіалі, надихнули розробників на створення приладів для діагностики внутрішніх органів без застосування хірургічного втручання.

Сенсорні екрани комп’ютерів і автоматичні перекладачі теж спочатку з’явились у цьому серіалі, а вже потім — у реальності. А сучасні 3D-принтери розробили у спробі відтворити реплікатори, які у вигаданому світі франшизи здатні «надрукувати» що завгодно.

Сенсорні екрани та 3D-принтери були у «Зоряному шляху» ще до того, як вони з'явилися у реальності
Сенсорні екрани та 3D-принтери були у «Зоряному шляху» ще до того, як з’явилися у реальності. Джерело: mythcreants.com

Вигаданий всесвіт надихав молодих людей, які дивилися серіали, ставати інженерами, фізиками й астрономами, й цей процес далекий від завершення. Адже такі речі, як телепортація та рух із надсвітловою швидкістю, все ще не стали реальністю, хоча дослідники працюють у цьому напрямі.

Що нового в «Зоряному шляху»

«Зоряний шлях: Дивні нові світи» є відгалуженням попереднього серіалу «Зоряний шлях: Дискавері», що виходить із 2018 року і є своєрідним переосмисленням історії з іншим кораблем та іншим екіпажем, яка відбувається безпосередньо до початку подій серіалу 1966 року.

Поступово до сюжету почали вводити персонажів оригінального «Зоряного шляху», і глядачам це сподобалося. Тож «Зоряний шлях: Дивні нові світи» ще ближче підійшов до оригінального серіалу, й навіть його дія відбувається на борту того самого першого зорельоту Enterprise. Проте герої в ньому вже поводяться як наші сучасники, а не як люди 1960-х.

Перший сезон «Дивних нових світів» вийшов 2022 року. В ньому відчувається вплив сучасних подій. Вже у першій серії йдеться про цивілізацію, в якій два протилежних табори перебувають на межі взаємного знищення, потім до неї приєднується винищена інопланетянами колонія та космічні пірати, які шантажують посадових осіб, а в останній серії спроба виправити майбутнє завершується війною, якої не мало бути.

Не можна сказати, що «Дивні нові світи» значно похмуріші за все, що в межах франшизи знімали раніше. Радше автори просто не побоялися притягнути проблеми з реального життя, зовсім їх не прикрашаючи. Й герої чим далі, тим менше рахуються з якимись формальними правилами, щоб люди не гинули.

Другий сезон у цьому плані — суцільний експеримент. З одного боку, тут є відверто комедійні серії про те, як на зореліт потрапляють герої анімаційного серіалу «Зоряний шлях: Нижні палуби», і про те, як усі на борту почали співати, ніби у мюзиклі.

Іноді новий «Дивні нові світи» виглядають абсолютно несхожими на інші серіали франшизи
Іноді «Дивні нові світи» абсолютно несхожі на інші серіали франшизи. Джерело: blog.trekcore.com

А з іншого боку, тут є серія про перемовини з диваками, що межують і з клінгонами, і з ромуланцями, тож треба якось їх зрозуміти, аби не дати ворогам об’єднатися. Серія про планету, де Федерація та клінгони разом видобувають цінну сировину, і темні схеми, які навколо цього вибудувані.

У серії «Під покривом війни» взагалі виявляється, що недавно закінчилася війна з клінгонами, у якій рахунок жертв ішов на мільйони. А тут на борт прибуває колишній клінгонський генерал, а нині — посол Федерації. І деякі герої, які брали участь у бойових діях, прямим текстом кажуть нечувану в «Зоряному шляху» річ: «Як я можу сідати за ним за стіл після всіх смертей, що були?».

Деякі речі лишаються незмінними
Деякі речі лишаються незмінними. Джерело: www.geekgirlauthority.com

Закінчується другий сезон серією про горнів. Ці розумні ящірки розглядають інших розумних істот як їжу, а тих, кого не з’їли відразу — перетворюють на інкубатори для вирощування собі подібних. Федерація не готова до війни з ними та всіляко замовчує прикордонні інциденти, відтягуючи ескалацію.

Аж тут горни нападають на планету, населену людьми, яка при цьому не є членом Федерації. Вони буквально креслять червоні лінії, попереджаючи, щоб добрий і гуманний Зоряний флот не перетинав їх, поки вони знищують населення. Команді Enterprise вдається врятувати частину населення, але решта разом із рятівниками потрапляє у полон. Сезон закінчується сценою, де від командира корабля всі чекають, чи наважиться він атакувати ворогів.

Відомо, що третій сезон буде. А от що у ньому покажуть — лишається таємницею.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine