Саманта Крістофоретті стала першою європейкою у відкритому космосі

21 липня 2022 року італійка Саманта Крістофоретті стала першою європейською астронавткою, яка вийшла за межі Міжнародної космічної станції. Разом із Крістофоретті у відкритий космос вийшов космонавт Олег Артем’єв. Вихід за межі МКС розпочався близько 18:00 за київським часом. Пара проведе різноманітні роботи у відкритому космосі приблизно 6,5 годин на висоті понад 400 км над Землею.

Саманта Кристофореті
Саманта Крістофоретті. Фото: ESA

Скандал із роботизованим маніпулятором

Цього разу серед завдань — робота з європейським маніпулятором, який тиждень тому опинився втягнутим у міжнародний скандал через війну росії в Україні. На початку минулого тижня російське агентство «роскосмос» погрожувало Європейському космічному агентству розірвати співпрацю через відмову від спільної місії на Марс. Тому «роскосмос» перейшов до шантажу: космонавтам на МКС заборонили використовувати європейську руку-маніпулятор ERA, встановлену на російському модулі «Наука». Останній відомий тим, що минулого року після стикування ледь не відправив станцію у некерований політ. Неможливість використовувати європейський маніпулятор поставила під сумнів майбутній вихід у відкритий космос.

Але після звільнення одіозного дмітрія рогозіна з посади керівника «роскосмосу» минулої п’ятниці Вашингтон і москва заявили, що відновлять спільні польоти на МКС. Тому запланований вихід у відкритий космос відбувся. Пара продовжила роботу над налаштуванням роботизованого маніпулятора, який був відправлений на МКС та встановлений ​​у липні 2021 року після численних затримок.

11-метровий робот є одним із трьох на МКС, але європейський маніпулятор єдиний, який може досягти російського сегмента станції. Після повного налаштування роботизована рука виконуватиме численні завдання і нею можна буде керувати зсередини чи ззовні космічної станції, або навіть дистанційно із Землі.

Біографія Саманти Крістофоретті

Саманта Крістофоретті закінчила Мюнхенський технічний університет та отримала ступінь магістра у галузі машинобудування. Вона спеціалізується на аерокосмічних двигунах і захистила дисертацію з твердого ракетного палива. Майбутня астронавтка приєдналася до ВПС Італії 2001-го. Чотири роки потому пройшла спільну програму підготовки пілотів реактивних літаків НАТО на базі ВПС Шеппард в США, де в 2006-му здобула спеціальність пілота-винищувача. 

Після відбору для підготовки астронавтів 2009 року Крістофоретті вперше здійснила політ у космос у 2015-му, пробувши на борту МКС протягом 200 днів. Її друга місія, яка розпочалася у квітні, включала політ на борту капсули Crew Dragon компанії SpaceX для шестимісячного перебування на МКС.

Нагадаємо, що раніше Саманта Крістофоретті закосплеїла Сандру Буллок з «Гравітації».

За матеріалами Phys

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів