Астрономи вперше виявили невловимий «зоряний експонат», який тривалий час залишався лише гіпотезою. Знахідкою стала рідкісна форма подвійних зоряних систем із компаньйоном у вигляді білого карлика з надзвичайно малою масою (ELM WD). Одна із зірок цієї системи має масу приблизно 0,3 сонячної. Виявлення цього рідкісного об’єкта заповнило прогалину в давній космічній загадці про еволюцію світил. Про свою знахідку вчені повідомили у щомісячному випуску Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
«Це дивовижне відкриття! Це недостатня ланка еволюції в моделях подвійного зореутворення, яку ми шукали», — прокоментувала Карім Ель-Бадрі, провідна авторка статті та дослідниця з Інституту теорії та обчислень Гарвард-Смітсонівського центру.
Відкриття Ель-Бадрі заповнює прогалину в нашому розумінні того, як взагалі виникають білі карлики ELM WD. Ми знаємо, що вони існують, оскільки вчені вже теоретично їх визначили. Тепер, завдяки відкриттю Ель-Бадрі, еволюційний зоряний етап, якого так бракувало, нарешті доведений. Проте ці тіла все ще залишаються загадкою.
Існування всупереч законам Всесвіту
Подібної маси неможливо досягти за стандартного сценарію еволюції зорі, тому такий об’єкт мав би активно втрачати масу в минулому. Згідно з астрономічними розрахунками, для того, щоб зоря природно досягла розмірів і ваги білого карлика з надзвичайно малою масою, вона мала б народитися понад 13,8 млрд років тому. Але вік самого Всесвіту становить 13,8 млрд років, тож теоретично це просто неможливо.
Отже, єдиний спосіб, яким ці зорі могли б утворитися на тимчасовій шкалі Всесвіту, — це створення їх якоюсь зовнішньою силою. Теоретики кажуть, що ця сила може бути гравітаційним тяжінням компаньйона у подвійній зоряній системі, яке відштовхує матерію від іншого, доки останній об’єкт не стане білим карликом ELM. Це здається інтуїтивно зрозумілим, але тривалий час було лише гіпотезою.
Передбачається, що за кілька десятків мільярдів років ці зоряні системи зіллються, що може призвести до спалаху наднової типу Iа.
Нагадаємо, що раніше астрономи знайшли найважчий білий карлик у Всесвіті, що має масу, в 1,35 раза більшу за сонячну.