Relativity Space вирішила відмовитися від подальших спроб пуску ракети Terran 1. Натомість компанія зосередить усі свої зусилля на потужнішому носії Terran R, до дизайну якого були внесені суттєві зміни.
Перша надрукована на 3D-принтері ракета
Компанію Relativity Space заснували 2015 року з метою створення ракет, які будуть повністю друкуватися на 3D-принтерах. За задумом конструкторів, така інновація дасть змогу радикально прискорити процес будівництва носіїв і знизити їхню вартість.
Першою орбітальною ракетою Relativity Space стала Terran 1. Вона мала двоступеневу конструкцію і могла вивести на низьку навколоземну орбіту (ННО) до 1250 кг вантажу. Близько 85% компонентів носія друкувалися на 3D-принтері.
Перший (і єдиний) пуск Terran 1 відбувся 22 березня. Ракета успішно відпрацювала ділянку роботи першого ступеня, її підвів другий ступінь. Через збій у роботі двигуна Terran 1 не зуміла розвинути першу космічну швидкість і впала в Атлантичний океан. Ракета не несла жодних супутників — єдиним вантажем на її борту була надрукована на 3D-принтері деталь.
Оновлення ракети Terran R
Ще до пуску Terran 1 керівництво Relativity Space заявляло про те, що вивчає можливість припинити подальші роботи та зосередити всі зусилля на розробці набагато потужнішої ракети Terran R. У серії нещодавніх твітів компанія підтвердила, що справді ухвалила таке рішення. За словами її керівництва, сегмент середніх і важких ракет зараз є більш вигідним, бо на ньому спостерігається нестача носіїв.
Крім того, конструктори внесли низку істотних змін у дизайн Terran R. Спочатку компанія заявляла, що ракета буде повністю багаторазовою. Але судячи з нової презентації, повторне використання чекає лише на перший ступінь. Подібно до Falcon 9 він здійснюватиме посадку на баржу в океані.
Після редизайну вантажність ракети збільшилася. Спочатку вона становила 20 000 кг на ННО. Тепер же Terran R зможе вивести 23 500 кг на ННО у варіанті з повторним використанням першого ступеня і 33 500 кг в одноразовій конфігурації. Змінилася й дата першого польоту Terran R. Вона змістилася з 2024 на 2026 рік.
У Relativity Space також торкнулися теми аварії Terran 1. Під час розслідування фахівці з’ясували, що головні клапани двигуна другого ступеня відкривалися повільніше, ніж очікувалося. Це вплинуло на час надходження палива в камеру тяги та газогенератор. Також повідомляється, що кисневий насос силового агрегату не створював достатнього тиску під час пуску. На думку інженерів компанії, це узгоджується з потраплянням у нього бульбашки пари. Вона завадила запуску газогенератора і не дозволила двигуну досягати повної потужності.
За матеріалами https://www.relativityspace.com
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine