Рекорд висоти та перший приватний вихід у космос: основні цілі місії Polaris Dawn

Найближчими днями з космодрому на мисі Канаверал має бути запущена вельми цікава пілотована місія під назвою Polaris Dawn. В її межах планується перший приватний вихід у відкритий космос, а також побиття рекорду висоти польоту, встановленого понад півстоліття тому. Редакція Universe Space Tech розповідає все, що потрібно знати про цей політ.

Екіпаж місії Polaris Dawn

Місія Polaris Dawn має стати відкриваючим польотом першої приватної пілотованої космічної програми в історії. Її організатором є американський мільярдер Джаред Айзекман. 2021 року він уже профінансував перший приватний політ у космос на кораблі Crew Dragon з винятково цивільним екіпажем. У межах місії Inspiration4 Айзекман зі ще трьома астронавтами провів на орбіті три дні, після чого повернувся на Землю.

Экипаж Polaris Dawn
Анна Менон, Скотт Потіт, Джаред Айзекман та Сара Гілліс. Джерело: Polaris Program / John Kraus

Цей успіх надихнув Айзекмана на організацію програми Polaris. Її основними завданнями є демонстрація нових технологій і можливостей приватної космонавтики, а також збір коштів на благодійність. За задумом Айзекмана, кульмінацією програми має стати перший в історії пілотований політ на новому космічному кораблі Starship.

Але поки Starship перебуває у стадії випробувань, Айзекман використовуватиме вже перевірений Crew Dragon. Компанію йому в новому польоті складуть колишній підполковник ВПС США Скотт Потіт, а також інженери SpaceX Сара Гілліс і Анна Менон. Потіт виконуватиме обов’язки пілота, Гілліс і Менон призначені фахівцями місії.

Політ на рекордній висоті

План польоту передбачає, що після запуску Crew Dragon вийде на проміжну орбіту з висотою перигею 190 км, висотою апогею 1200 км і нахилом 51,6°. Після того як екіпаж протестує всі системи, корабель виконає маневр, який підніме висоту його апогею до 1400 км. Отже, Polaris Dawn поб’є рекорд висоти в 1372 км, який був встановлений ще в далекому 1966 році місією Gemini 11.

Світлина Землі, зроблена експедицією Gemini 11. Джерело: NASA

На перший погляд, згадка про рекорд висоти в такому контексті може здатися дивною. Адже експедиції Apollo, які літали до Місяця, віддалялися від нашої планети на цілих 400 тисяч км. Але треба розуміти, що вони стартували з низької навколоземної орбіти. Якщо говорити про місії, що залишалися на навколоземній орбіті, то ніхто ще не підіймався вище Gemini 11.

Ця висота примітна тим, що Crew Dragon пролітатиме через ділянки внутрішнього радіаційного поясу Землі. Подібні візити відбуватимуться за заздалегідь розрахованою траєкторією, щоб мінімізувати небезпеку для екіпажу. Зібрані під час прольотів дані про радіацію вкрай важливі для вчених. Вони стануть у пригоді для майбутніх місій, які будуть запущені за межі навколоземної орбіти до Місяця та Марса.

Злиток срібла, який вирушить у космос разом із місією Polaris Dawn. У майбутньому він буде використаний для виготовлення медалей Олімпійських ігор 2028 року в Лос-Анджелесі. Джерело: Jared Isaacman

Не дивно, що вивченню впливу радіації на людей та обладнання корабля присвячена значна частина наукової програми місії. Екіпаж також виконає низку експериментів — від перевірки системи лазерного зв’язку до тестування портативного апарата МРТ. Крім того, будуть проведені заходи, спрямовані на популяризацію космічних досліджень і збір коштів на благодійність.

Вихід у відкритий космос

Але все ж, кульмінацією майбутнього польоту стануть не прольоти через радіаційний пояс і експерименти, а перший в історії приватний вихід у відкритий космос. Він буде виконаний, коли Crew Dragon перебуватиме на висоті 700 км.

Екіпаж місії Polaris Dawn у скафандрах. Джерело: Jared Isaacman

Саме через складнощі, пов’язані з організацією виходу у відкритий космос, дата запуску Polaris Dawn зсувалася багато разів. Нагадаємо, що спочатку, її планувалося відправити в космос ще наприкінці 2022 року.

Однією з причин затримок стало те, що у корабля Crew Dragon немає окремого шлюзу. Тому інженерам SpaceX довелося модифікувати його, оснастивши переднім люком, що відкривається. Отже, для виходу всьому екіпажу доведеться одягатися в скафандри і потім повністю розгерметизувати корабель.

Примірка скафандрів, розроблених SpaceX для місії Polaris Dawn. Джерело: Polaris

SpaceX підготувала спеціальну версію скафандра для майбутньої операції. Зовні він схожий на скафандр, який використовується під час штатних польотів Crew Dragon до МКС. Однак компанія внесла в його конструкцію безліч змін. Скафандр отримав нові рухомі з’єднання, додаткові ущільнення, захист від мікрометеоритів. Візор шолома має проєкційний дисплей, що відображає показники тиску, вологості та таймер часу виходу у відкритий космос. Кожен шолом забезпечений камерою, що передає вид від першої особи.

Важливо зазначити, що на відміну від скафандрів, які використовує екіпаж МКС для виходів у відкритий космос, скафандри SpaceX не мають автономної системи життєзабезпечення. Учасники Polaris Dawn будуть підключені шлангокабелями до системи життєзабезпечення корабля. Через них вони отримуватимуть кисень і енергію та передаватимуть назад на корабель телеметрію.

Вихід у відкритий космос у межах місії Polaris Dawn в уявленні художника. Джерело: Polaris

Очікується, що після розгерметизації корабля Джаред Айзекман, причепиться страхувальним тросом, відкриє передній люк Crew Dragon, після чого вийде за межі корабля. За ним операцію повторить Сара Гілліс. Весь вихід має зайняти близько двох годин.

Дата запуску Polaris Dawn

Спочатку Polaris Dawn мав вирушити в космос 27 серпня. Але тоді старту завадив витік гелію в одній із наземних систем. Наступну спробу довелося скасувати через несприятливий прогноз погоди в місці запланованого приводнення корабля. Потім перший ступінь Falcon 9 розбився під час посадки, через що Федеральне управління цивільної авіації США тимчасово обмежило польоти ракети.

Наразі найближче вікно для польоту Polaris Dawn відкриється 4 вересня. Якщо корабель не зможуть запустити цього дня, наступне вікно буде відкрито 6 вересня. Тривалість польоту Polaris Dawn має становити п’ять днів.

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли