Досягнення ціною власного життя: ступінь Falcon 9 зруйнувався, встановивши новий рекорд

Компанія SpaceX вкотре оновила власний рекорд за кількістю використань першого ступеня ракети Falcon 9. Тепер він становить двадцять три польоти. Щоправда, це досягнення далося компанії ціною втрати самого ступеня.

Йдеться про прискорювач із бортовим номером B1062. Він був уперше використаний у листопаді 2020 року. Переважно B1062 виводив у космос партії супутників Starlink, проте на його рахунку також є й дві пілотовані місії — політ Inspiration4 у вересні 2021 року та Axiom-1 у квітні 2022 року. Загалом за час експлуатації прискорювач відправив у космос приблизно 550 супутників загальною масою понад 300 тонн.

Рекордний 23-й політ B1062 відбувся 28 серпня. Він проходив за звичайним сценарієм. Ракету Falcon 9, на борту якої перебувала партія з 21 апарата Starlink, було запущено з космодрому на мисі Канаверал. Перший ступінь носія відпрацював ділянку польоту, після чого відокремився і здійснив посадку на баржу в Атлантичному океані. Однак одразу після цього агрегат перекинувся і вибухнув. Що стосується другого ступеня Falcon 9, то він продовжив політ і успішно вивів супутники на задану орбіту.

Баржа зі ступенем B1062 повертається в порт. Джерело: Jerry Pike

Отже, SpaceX перервала свою унікальну серію з 267 успішних посадок перших ступенів Falcon 9 поспіль. Вона тривала понад 3,5 року, починаючи з лютого 2021 року.

Варто нагадати, що спочатку перші ступені Falcon 9 (у модифікації Block 5) були сертифіковані на десять польотів. Відтоді SpaceX кілька разів підіймала цю планку — спочатку до п’ятнадцяти, а потім і до двадцяти місій. Деякі перші ступені Falcon 9 зараз фактично працюють у режимі випробувальних стендів, перевіряючи реальну межу їхньої багаторазовості. Наступними ступенями, які можуть побити рекорд B1062 за кількістю польотів, є прискорювачі з бортовими номерами B1061 і B1067. На їхньому рахунку значаться, відповідно, 22 і 21 місія.

Нагадаємо, що через недавню аварію Falcon 9, SpaceX також перервала свою майже десятирічну серію успішних космічних запусків поспіль.

Гравітаційні хвилі відкривають раніше небачені властивості нейтронних зір
Китайці досліджують у космосі стародавні мікроорганізми
3D-друк на орбіті: екіпаж МКС вперше надрукував металеву деталь
На Місяці знайшли сліди вулканізму віком 120 млн років
Космічний детектив: телескоп Hubble розкрив таємницю зниклої марсіанської води
За марсіанським ґрунтом: Китай запустить місію «Тяньвень-3» у 2028 році
Інопланетне життя може не знати, що таке день і ніч
BepiColombo вперше зазнімкував південний полюс Меркурія
Крики та сварки: NASA визнала розбіжності з Boeing щодо Starliner
Клімат не змінюється? Температура повітря у Києві встановила новий рекорд