«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців

На початку року астрономи завдяки космічному телескопу James Webb зробили важливе відкриття: в одному з найдавніших регіонів Всесвіту виявили сотні галактик, названих Little Red Dots («маленькі червоні цятки»). Це невеликі структури, які становлять лише 2% від розміру Чумацького Шляху. Їхня природа залишається загадкою для науковців, адже вони можуть бути різними об’єктами залежно від способу спостереження.

Погляд James Webb на скупчення Пандори
Погляд James Webb на скупчення Пандори. На ньому помітно «гравітаційні лінзи», які спотворюють зображення більш віддалених галактик позаду них. Фото: NASA, ESA, CSA

Ці об’єкти, схожі на крихітні галактики, існували лише протягом періоду приблизно 600–800 млн років після Великого вибуху, а зараз вони зникли. Визначення їхньої сутності має ключове значення для розуміння еволюції Всесвіту. Є дві основні гіпотези щодо їхньої природи.

Перша гіпотеза припускає, що це неймовірно щільні галактики, які можуть містити до 100 млрд зір, як і Чумацький Шлях, проте займають значно менший об’єм. Це можна уявити як населення Китаю, що помістилося в одній кімнаті. Друга гіпотеза вказує на можливість наявності в цих галактиках надмасивних чорних дір, проте їхні розміри здаються занадто великими для таких компактних галактик.

Особлива властивість «маленьких червоних цяток» полягає в тому, що вони можуть мати різний вигляд залежно від методу спостереження. З одного боку, наявність чорних дір вказує на специфічні емісійні лінії у спектрі світла, що підтримує гіпотезу чорних дір. Однак відсутність рентгенівського випромінювання, характерного для чорних дір, говорить на користь іншої теорії — що ці об’єкти є лише зоряними галактиками.

Астрофізик Смітсонівського інституту Фабіо Пакуччі вважає, що, можливо, блокування рентгенівського випромінювання відбувається через величезну щільність матеріалу навколо чорних дір, або випромінювання йде в іншому спектрі. Незалежно від того, яка з гіпотез правильна, відкриття «маленьких червоних цяток» може кардинально змінити наше розуміння еволюції Всесвіту.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb зазнімкував рідкісну гравітаційну лінзу.

За матеріалами The Conversation

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю