Ракета з українським двигуном запустила три розвідувальні супутники

16 листопада з космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся пуск легкої ракети Vega. Вона успішно вивела на 670-кілометрову сонячно-синхронну орбіту три французькі супутники CERES (CapacitÉ de Renseignement Électromagnétique Spatiale), призначені для ведення електронної розвідки.

Пуск ракети Vega. Джерело: ESA/CNES/Arianespace

Ракета Vega має чотириступеневу конструкцію та може виводити до двох тонн вантажу на навколоземну орбіту. Перші три ступені носія оснащені твердопаливними двигунами. Особливість силових агрегатів такого типу полягає в тому, що після активації їх не можна вимкнути, доки запаси палива не будуть вичерпані.

Четвертий ступінь Vega рідинний. На ньому встановлений двигун РД-843, який розроблений ДП «КБ Південне» та серійно виготовляється ДП «ПО Південний машинобудівний завод». Його особливістю є можливість багаторазового запуску під час польоту (до 5 вмикань). Завдяки цьому Vega може забезпечувати розведення супутників з різних орбіт.

Двигун верхнього ступеня ракети Vega. Джерело: ESA

Наступного року ESA планує розпочати перехід на потужнішу модифікацію Vega, відому під позначенням Vega-C. Її перший і другий ступені отримають нові двигуни, четвертий також підлягатиме модернізації. Це дозволить збільшити вантажність ракети на 800 кг. Крім того, Vega-C оснастять новим головним обтічником, що дозволить розміщувати у вантажному відсіку більші за розмірами апарати. Наразі перший запуск нової модифікації запланований на лютий 2022 року. У майбутньому Vega-C розраховують використовувати для місій за участю космоплана Space Ryder.

За матеріалами https://www.esa.int