Ракета Falcon 9 не повернулася на Землю, а ESA отримає рекордний бюджет: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: астрономи створили інтерактивну карту Всесвіту; канадці розробляють ровер для передачі енергії на Місяці, а ми розповідаємо, як Антарктида допомагає астробіологам вивчати позаземне життя.

«Щоб робити винаходи, потрібна гарна уява та купа мотлоху».

― Томас А. Едісон

UNESCO відстежує руйнування культурної спадщини в Україні за допомогою супутників

UNESCO, яка є підрозділом Організації Об’єднаних Націй, застосовує супутники для того, аби відстежувати стан культурної спадщини в Україні. Росіяни її активно нищать, і фахівці хочуть зафіксувати ці факти. Станом на сьогодні в Україні UNESCO відзначає понад 200 випадків пошкодження культурних об’єктів. Переважно вони припадають на Донецьку, Харківську, Луганську області та місто Київ. Серед частково чи повністю зруйнованих — 88 релігійних споруд, 15 музеїв, 76 будівель, що мають історичну або культурну цінність, 18 пам’ятників і 10 бібліотек.

Falcon 9 не повернулася на Землю після 11-го запуску

22 листопада ракета Falcon 9 компанії SpaceX стартувала у космос в одинадцятий раз. Але, на відміну від своїх попередніх десяти рейсів, цього разу перший ступінь не повернувся в ході знаменитої вертикальної посадки, а згорів в атмосфері. Він був найстарішим активним ракетним ступенем SpaceX і раніше підтримував запуск супутників Telstar 18V і Iridium-8, а також дев’яти місій із розгортання інтернет-сузір’ Starlink. Зазвичай SpaceX приземляє перші ступені Falcon 9 незабаром після запуску. Але, оскільки місія для виведення на орбіту супутника Eutelsat масою 5,5 тонн потребувала більше потужності, у ступеня не вистачило палива, щоб м’яко приземлитися для подальшого використання.

Астрономи створили інтерактивну карту Всесвіту

Команда астрономів із Університету Джона Хопкінса опублікувала нову інтерактивну карту Всесвіту. Вона демонструє розташування та фактичні кольори 200 тисяч галактик. Карта була створена на основі даних, зібраних у межах Слоунівського цифрового огляду неба. Цей проєкт реалізується з 2000 року. У його межах астрономи здійснюють дослідження спектрів зір і галактик за допомогою 2,5-метрового ширококутного телескопа, встановленого на обсерваторії Апачі-Пойнт у штаті Нью-Мексико.

Алгоритм машинного навчання відкрив тисячу наднових

Вчені застосували алгоритм машинного навчання SNIascore до даних, які отримує інструмент ZTF (Zwicky Transient Facility). За останні 19 місяців він зміг виявити й класифікувати тисячу наднових. ZTF — це автоматизований телескоп, установлений на Паломарській обсерваторії (Каліфорнія, США). Щоночі він оглядає величезні ділянки зоряного неба та збирає дані про яскравість і спектри всіх об’єктів, що потрапляють у його поле зору.

Телескоп спостерігає безліч подій — від прольоту астероїдів поблизу Землі до вибухів космічних масштабів. Усі їх треба класифікувати та дослідити, щоб мати уявлення про різноманітні процеси, що відбуваються у Всесвіті. Зазвичай цю роботу виконують вручну сотні астрономів по всьому світу.

Канадський стартап розробляє ровер для передачі енергії на Місяці

Канадський стартап STELLS оприлюднив плани розробки місяцехода MPR (Mobile Power Rover). Він вироблятиме енергію за допомогою своїх сонячних батарей і зможе передавати її іншим апаратам, що знаходяться на поверхні Місяця, завдяки технології бездротової зарядки. 

Суть ідеї полягає в тому, що ровер залишить зарядний блок усередині затіненої ділянки на дні кратера. Потім він вибереться на сонячне світло та почне генерувати енергію з подальшою передачею її кабелем на блок. Інші космічні апарати зможуть отримати її за допомогою технології бездротової зарядки.

Фото тижня

Космічний корабель Orion на тлі зворотного боку Місяця. Джерело: NASA

NASA опублікувала серію знімків із високою роздільною здатністю, зроблених під час обльоту Місяця космічним кораблем Orion. Вони дозволять уявити, який вид відкривався з капсули екіпажа.

Цікава цифра: 16,9 млрд євро

Міністри країн-учасниць ESA. Джерело: ESA — S. Corvaja

Міністерська рада країн Європейського космічного агентства затвердила новий бюджет, який став рекордним. Загалом у наступні три роки організація отримає 16,9 млрд євро. Це на 17% більше, ніж попередній бюджет агентства за такий самий період.

Що почитати у вихідні

Автономний ровер BRUIE для пошуків життя у підльодних океанах Європи й Енцелада розробляє Лабораторія реактивного руху (JPL NASA). Зараз його тестують на льодовику біля узбережжя Антарктиди. Джерело: NASA

За своїми природними умовами Антарктида — найбільш ворожий для людини континент. Якщо у підкрижаному озері Восток справді є життя, воно, напевно, влаштоване вкрай своєрідно. Вчені-астробіологи вважають, що схожі умови для можливих живих організмів існують у глибинних океанах супутників Юпітера (Ганімеда та Європи), Сатурна (Діони й Енцелада), а також на полюсах Марсу. Таким чином, дослідження підкрижаних антарктичних озер дозволяє вже на Землі багато дізнатися про потенційне життя на холодних світах Сонячної системи. Детальніше читайте у статті «Підкрижані озера Антарктиди — ключ до пошуку життя за межами Землі».

Читайте у попередньому дайджесті: SpaceX отримала контракт на другу місячну місію, а Україна відзначає 25-річчя першого польоту свого астронавта в космос

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Перший в історії дерев’яний супутник полетів у космос
Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою