SpaceX отримала контракт на другу місячну місію, а Україна відзначає 25-річчя першого польоту свого астронавта в космос

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: експерименти харківських школярів потраплять на МКС; марсіанські бурі виявилися схожими на земні тайфуни, а ми розповідаємо, коли корабель Orion досягне Місяця та повернеться додому.

«Мислитель сприймає власні дії як експерименти, та запитання – як спроби щось з’ясувати. Успіх і невдача для нього – це перш за все відповідь».

― Фрідріх Ніцше

SpaceX отримала контракт на другу місячну місію

NASA уклала з компанією SpaceX контракт на другу місячну місію. У її межах корабель Starship доставить на південний полюс Місяця учасників експедиції Artemis IV, реалізація якої запланована на 2027 рік. За умовами нової домовленості, відомої як «Варіант В», SpaceX також візьме на себе забезпечення місії Artemis IV, включаючи стикування зі станцією Gateway, висадку чотирьох членів екіпажу на місячну поверхню та доставлення великої маси корисного навантаження. За це компанія отримає додаткові 1,15 млрд доларів.

Експерименти українських школярів потраплять у космос

Експерименти, розроблені українськими школярами, будуть проведені на Міжнародній космічній станції разом з іншими, авторами яких є американські учні.

Місія SSEP-16 стартує 21 листопада на ракеті SpaceX. Усього для неї обрали 21 експеримент, розроблений 19 командами. Два з них підготовлені українськими школярами за участі Малої академії наук України. Загалом у конкурсі брали участь 1262 особи, з яких 61 стали фіналістами, й уже серед них обрали тих, чиї ідеї будуть випробувані в космосі.

Один із експериментів підготували учні 47-ї гімназії Харкова. Цьогоріч вона зазнала пошкоджень від російського обстрілу, однак учасники все одно змогли увійти до числа переможців. Вони пропонують дослідити міцність адгезії, тобто зчеплення матеріалу пломб із зубами людини в умовах невагомості.

Місія Artemis I: коли Orion досягне Місяця та повернеться додому?

Запланована орбіта та основні маневри корабля Orion у межах місії Artemis I. Джерело: NASA

Місія NASA Artemis I до Місяця нарешті стартувала. Корабель Orion був запущений 16 листопада з майданчика у Космічному центрі NASA імені Кеннеді. Перші шість днів він проведе у польоті до Місяця. Наступного понеділка, 21 листопада, він виконає перше та найтісніше зближення з нашим природним супутником. У цей момент корабель пролетить усього в 100 км від його поверхні. Завдяки цьому гравітаційному маневру він отримає прискорення, щоб через 10 днів почати виходити на віддалену ретроградну орбіту з апоцентром (апоселенієм) 61 тис. км. На 13-й день (28 листопада) Orion поб’є рекорд, установлений екіпажем Apollo 13, щодо найбільшого віддаленя від Землі для потенційно пілотованого апарата, досягнувши відстані 483 тис. км. 11 грудня він має повернутися додому. 

Потьмяніння Бетельгейзе могла викликати чорна діра

Коли зоря Бетельгейзе 2019 року почала стрімко тьмяніти, багато хто думав, що вона невдовзі спалахне як наднова. Однак із часом її світність відновилась, і вчені почали шукати причини цього явища. Вони припустили, що потьмяніння червоного гіганта могло бути викликане якимось великим об’єктом, який опинився поруч із ним. Зараз з’явилася гіпотеза, що це явище викликала чорна діра, яка пройшла поруч із зорею.

Марсіанські бурі виявилися дивовижно схожими на земні

Дослідження марсіанських пилових бур показало, що хмари в них дивовижно схожі на земні. Процеси, які відбуваються у скажених штормах Червоної планети, дуже схожі на ті, що ми бачимо у земних тайфунах. Атмосферні явища тісно пов’язані з поверхнею планети. А вона у Марса, на відміну від Землі, переважно вкрита не водою чи рослинністю, а дрібним пилом. Однак спіральні форми, яких набувають тамтешні шторми, надзвичайно схожі на ті, що ми бачимо на нашій планеті. При цьому схожість марсіанських бур із земними штормами не тільки зовнішня. 

Дослідники побачили, що кожне з цих природних явищ складається з окремих комірок, усередині яких відбувається циркуляція повітряних мас. Тепліше повітря від поверхні підіймається по центру комірки, досягає певної висоти, охолоджується та поступово «стікає» до її країв, де опускається вниз, щоб знову нагрітися. Частково також присутній притік холодного повітря ззовні між межами комірок. На Землі відбувається те саме, однак у нас цей процес тісно пов’язаний з океанами, над якими виникає більшість ураганів.

Фото тижня

Пуск SLS ракети. Джерело: Lockheed Martin Space

16 листопада з території космічного центру ім. Кеннеді відбувся один із найбільш довгоочікуваних пусків за останні роки. У межах місії Artemis I надважка ракета SLS відправила до Місяця космічний корабель Orion, а також попутне навантаження у вигляді десяти експериментальних кубсатів.

Цікава цифра: 200 літрів

Квасоля в томатному соусі із кукурудзяним хлібом
Квасоля в томатному соусі з кукурудзяним хлібом — традиційна страва NASA, якою ласують після успішних запусків. Фото: Unsplash

Протягом багатьох років традиційна американська домашня їжа — квасоля у томатному соусі — була справжнім стимулом для команди NASA ретельніше готувати космічні старти. Подавати ситну миску квасолі після успішного пуску стало традицією на мисі Канаверал (штат Флорида) ще з часів STS-1 — першого орбітального польоту Space Shuttle у квітні 1981 року.

​​Ритуал розпочався з керівника випробувань NASA Норма Карлсона, який 1981 року приніс для своїх співробітників невелику миску свіжоприготовленої квасолі відразу після запуску космічної місії. Відтоді це стало важливим звичаєм аерокосмічної адміністрації. А чому саме квасоля? Бо з бобами кожен отримує шанс «запустити свої двигуни». Згодом бригада громадського харчування взяла на себе відповідальність за приготування квасолі. Натовпи співробітників збиралися після кожного запуску Space Shuttle, наповнюючи сотні мисок із киплячих казанів об’ємом 200 літрів. Згідно з рецептом, оприлюдненим космічною агенцією, варіння бобів Карлсона займає приблизно вісім годин.

Що почитати у вихідні

Цього тижня ми розповідаємо про двох українців, які зробили величезний внесок у розвиток нашої країни. 25 років тому на орбіту полетів наш співвітчизник Леонід Каденюк. Детальніше про цю подію та цікаві моменти підготовки, а також сам політ читайте у спецпроекті «Шлях до зірок». Другий українець — це академік Вернадський. Про нього та його досягнення читайте у статті «Вернадський: мислити в космічному масштабі».

Читайте у попередньому дайджесті: NASA провела випробування «літаючої тарілки», а James Webb повернувся до роботи після збою: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine