Потьмяніння Бетельгейзе могла викликати чорна діра

Коли зоря Бетельгейзе 2019 року стрімко почала тьмяніти, багато хто думав, що вона невдовзі спалахне як наднова. Однак із часом її світність відновилася, і вчені почали гадати щодо причини цього явища. Зараз з’явилася теорія, що його викликала чорна діра, яка пройшла поруч із зорею.

Бетельгейзе на нічному небі
Бетельгейзе на нічному небі. Джерело: Starwalk.space

Що затьмарило Бетельгейзе

Бетельгейзе — найяскравіша зоря у сузір’ї Оріона. Це червоний гігант, який майже вичерпав своє водневе паливо і готується скинути з себе оболонку та перетворитися на білий карлик. Коли наприкінці 2019 року її світність стала швидко зменшуватися, багато хто з науковців припустив, що розпочався найінтенсивніший етап цього процесу.

Однак минуло кілька місяців і світність Бетельгейзе відновилася. Відтоді вчені шукають пояснення того, що це було. Вже деякий час вважається доведеним, що причиною затемнення була газова хмара, яка вирвалася з поверхні самої зорі.

Поки що жодних ознак того, що вона ось-ось скине з себе оболонку, не спостерігається. Навіть більше, нещодавні дослідження стародавніх текстів показали, що на червоного гіганта Бетельгейзе перетворилася менш як 2 тис. років тому. Тож чекати її вибуху доведеться ще довго.

Проте недавно група астрономів опублікувала у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society статтю, присвячену Бетельгейзе. У ній вчені припустили, що потьмяніння зорі могло бути викликане якимось великим об’єктом, який пройшов поруч з нею.

Чорна діра

Як і в будь-якого червоного гіганта, зовнішні шари атмосфери Бетельгейзе надзвичайно розріджені й сильно охолоджені у порівнянні з надрами зорі. Тому будь-яке їх нерівномірне роздування в наш бік неминуче призведе до зниження її блиску.

Причиною такого роздування можуть бути припливні сили від об’єкта, що рухається поруч. Але для цього його маса мала б бути порівнюваною із самою Бетельгейзе. І більшість таких об’єктів ми обов’язково помітили. Крім чорної діри.

Саме нею астрономи спробували пояснити потьмяніння Бетельгейзе. Вони створили комп’ютерну модель цього процесу, однак вона показала, що від такого проходження деформація атмосфери зорі була б занадто слабкою, щоб призвести до падіння яскравості на 60 відсотків.

Однак вчені припустили, що чорна діра могла викликати й інші ефекти на поверхні гігантської зорі. Наприклад, на ній міг статися вибух, і разом із припливним роздуванням це справді могло викликати грандіозне потьмяніння.

Падіння яскравості Бетельгейзе продовжує залишатися загадкою для науковців. Адже за десятиліття спостереження за нею нічого подібного вони не бачили. Та й інші червоні гіганти такої поведінки досі не демонстрували.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine