Вчені дослідили, як на придатність припливно захоплених планет впливає розташування на них суходолу. Від цього залежить розподіл температур і опадів.
Вченими змодельована припливно захоплена планета
Група дослідників з Університету Торонто створила комп’ютерну тривимірну модель клімату припливно захопленої планети. Так називаються небесні тіла, у яких внаслідок дії припливних сил обертання навколо власної осі узгоджене з орбітальним рухом. Через це такі об’єкти завжди повернуті до своїх зір одним боком.
Вчених цікавив клімат планети, яка схожа на Землю, але при цьому весь час повернута до світила одним боком. У своїх розрахунках вони враховували, що внаслідок нагріву на ній будуть виникати хмари та океанічні течії. І основне перенесення тепла буде здійснюватися завдяки їм.
Насамперед вчених цікавило, як на розподіл тепла та опадів впливатиме наявність на денному боці частин суходолу різної форми. У своїх моделях вони розмістили точно по центру цієї півкулі круглі материки різного розміру, а потім інвертували їх, отримавши симуляції, у яких океан з усіх боків оточений суходолом.
Результати моделювання
Як завжди буває в таких випадках, результати є досить об’ємними, й висновків із них можна зробити чимало. Наприклад, це дослідження показало, що результат переважно залежить від того, наскільки сильно нагрівається планета. Важливим також є те, який відсоток її поверхні вкритий кригою.
Але головний висновок з досліджень звучить достатньо однозначно. Припливно захоплені планети можуть бути придатними до життя, але на це сильно впливає не тільки кількість суходолу на денному боці, але і його конфігурація. Чим більшим є шматок суходолу в центрі цієї півкулі, тим меншим буде перенесення тепла з атмосферною вологою.
Тобто у разі, коли існує один великий континент, то в його центрі весь час падають гарячі дощі, а решта планети залишається холодною і сухою. Навпаки, коли у центру денної півкулі є океан, то хмари переносять тепло навіть на нічний бік.
У результаті цього від конфігурації материків на денному боці планети може залежати не тільки локальне перенесення тепла, але й глобальні умови. Моделювання показує, що середня температура на планеті у разі наявності круглого материка і такого ж за площею океану може різнитися на 20 градусів.
Чому це важливо
Моделювання кліматичних умов припливно захоплених планет може видатися забавкою. Але це не так. 75 відсотків зір навколо нас складають червоні карлики. І у них зона заселеності розташована настільки близько до світила, що за кілька мільярдів років планети у ній синхронізують своє осьове та орбітальне обертання.
Тривалий час розповсюдженою була думка, що це означає повну непридатність для життя таких планет, навіть якщо спочатку на їхній поверхні була рідка вода. Нині ж від цих поглядів поступово відходять.
Питань щодо придатності до життя системи червоного карлика лишається багато. Але вирішення проблеми із впливом континентів на клімат означає, що придатних до життя світів навколо нас має бути значно більше, ніж вважалося досі.
За матеріалами www.spacedaily.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine