Просто про складне | Перші супутники, про які ви не чули

4 жовтня 1957 року в космос полетів перший супутник, створений людьми. Проте було ще кілька апаратів, кожен з яких робив щось на орбіті вперше. І ви з високою долею ймовірності нічого про них не чули. Ми вирішили виправити це.

Перший супутник
Перший супутник

1. Як називався перший науковий супутник?

Відповідь на питання, коли запустили перший науковий супутник, може здатися трохи дивною, але він називався «Супутник-1». Перший апарат, виведений на навколоземну орбіту, був саме дослідницьким, попри те, що з усього обладнання на ньому був лише радіопередавач.

Під час його польоту перевірялося, як у космосі працюватиме радіостанція та решта обладнання типу автоматичної системи терморегуляції. Крім того, вчених цікавило проходження радіохвиль крізь іоносферу Землі. Нарешті, навіть під час сходження супутника з орбіти були зібрані цінні дані про густину зовнішніх шарів атмосфери.

2. Як відбувся перший дзвінок через супутник?

Перший супутник зв’язку називався SCORE (Signal Communications by Orbiting Relay Equipment). NASA запустила його 18 грудня 1958 року. Апарат був оснащений двома прийомопередавачами радіосигналу.

SCORE міг ретранслювати один телефонний або 7 телетайпних каналів. Крім того, на його борту був запис із привітанням президента США Двайта Ейзенговера, що транслювався в ефір. Однак почути його могли тільки дуже чутливі приймачі. Супутник перебував на орбіті 34 доби.

3. Який супутник вперше почав транслювати телесигнал?

Зараз передача відео через супутник стала звичною справою. Але на початку 1960-х це було дивом. Першим це здійснив американський супутник Telstar. Його вивели на орбіту 10 липня 1962-го, а вже 23 липня через нього були передані телефонний дзвінок, факс і телепередача.

Надалі Telstar використовувався для трансляції європейських телепрограм у США й американських у Європі. На орбіті він перебував до лютого 1963 року. Після завершення його експлуатації з’явилася ціла серія подібних апаратів.

4. Що відстежував перший військовий супутник?

Теоретично всі перші штучні супутники Землі можна вважати військовими, адже і в СРСР, і в США вони розроблялися «з прицілом» на військове використання. Однак насамперед вони були дослідницькими. Військових же цікавила можливість створити апарат для стеження за супротивником. У США відповідна програма називалася Corona, в СРСР — «Зеніт».

Першим розвідувальним апаратом, що досить успішно працював у космосі, можна вважати Discoverer 2, збудований американцями. 13 квітня 1959 року він був виведений на полярну орбіту та передав дані про свій стан. Земну поверхню він фотографував на плівку, яка мала повернутися на Землю у спеціальній капсулі, однак через помилку апаратури її скинули не там, де треба, і вона загубилася в океані. Тож насправді ми не знаємо, який об’єкт був уперше сфотографований з орбіти.

5. Коли запустили перший космічний телескоп?

Багато хто вважає, що запущений 1990 року космічний телескоп Hubble, який досі радує нас яскравими знімками та новими відкриттями, був першим астрономічним інструментом за межами земної атмосфери. Але насправді програма зі створення орбітальної обсерваторії розпочалася ще у 1960-х.

Першою спробою став апарат Orbiting Astronomical Observatory (OAO-1), запущений 8 квітня 1966 року. Через несправність обладнання він не зміг розкрити сонячні батареї, тому так ніколи й не запрацював. Проте вже 7 грудня 1968-го на орбіту було виведено його наступника OAO-2, що отримав назву Stargazer. Його основним науковим навантаженням стали чотири телескопи діаметром 30,5 см і ще 7 додаткових інструментів, які досліджували небо переважно в ультрафіолетовій частині спектра. Пропрацював цей супутник до лютого 1973 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine