3 листопада відбудеться протистояння Юпітера. Земля опиниться майже точно на одній прямій між Сонцем і цією гігантською планетою. При цьому відстань до неї буде мінімальною. На Землю це ніяк не вплине, але дасть привід дізнатися дещо цікаве про газовий гігант, названий ім’ям давньоримського божества.
1. Скільки земель поміститься всередині Юпітера?
Усі знають, що Юпітер — найбільша планета Сонячної системи. Але мало хто уявляє собі, наскільки. Цей газовий гігант має середній діаметр 139 820 км. Це в 11 разів більше за діаметр Землі.
Багато, але не приголомшливо. Проте різниця в об’ємах буде значно більшою. Всередині Юпітера могла би вміститися 1321 така планета, як Земля. Щоправда, для цього їх треба було б деформувати так, аби вони щільно заповнювали увесь простір всередині нього.
2. Що за смуги видно на Юпітері?
Якщо подивитися на Юпітер у бінокль, можна побачити лише крихітний світлий диск. А ось якщо взяти потужніший телескоп зі збільшенням 40–50 крат, неважко помітити, що цей диск перетинають темні смуги, паралельні екватору планети. Вони являють собою пояси хмар, вишикувані саме в цьому напрямку.
Причина такої дивної поведінки атмосфери полягає у надзвичайно високій швидкості обертання Юпітера навколо власної осі. Його екваторіальні області обертаються лише за 10 годин. Крім того, в юпітеріанській атмосфері існують потужні конвективні потоки, що йдуть із більш гарячого центра планети.
Внаслідок цього швидкість вітрів на Юпітері може сягати 600 км/год. Саме вони й утворюють смуги хмар, які витягуються вздовж екватора.
3. Чи випромінює Юпітер енергію?
Юпітер інколи називають «зорею, що не вдалася». Мається на увазі, що він є великою водневою кулею, в якій за певних умов могла б розпочатися термоядерна реакція перетворення дейтерію (важкого ізотопу водню) на гелій. Хоча для цього йому довелося би стати аж у 13 разів масивнішим, і все одно він був би не справжнім світилом, а лише коричневим карликом.
Разом із тим Юпітер випромінює енергію. В інфрачервоному діапазоні різниця між тим, що він отримує від Сонця, і тим, що віддає в космічний простір, складає 60%. Це відбувається завдяки процесу гравітаційного стиснення, через яке діаметр планети щороку зменшується на 2 см. Воно викликає нагрівання юпітеріанських надр.
Крім того, Юпітер є найпотужнішим після Сонця радіовипромінювачем у нашій планетній системі. Але це вже пов’язано з його потужним магнітним полем і потоками речовини всередині планети, які його породжують.
4. Скільки супутників у Юпітера?
Юпітер має неймовірну кількість супутників — 95. Однак це все одно значно менше, ніж у Сатурна, у якого їх 141. Супутників у найбільшої планети настільки багато, що значна їхня частина має тільки умовні позначення, але не назви.
І це не дивно, якщо подивитися на те, що вони собою являють. Лише Ганімед, Каллісто, Іо та Європа мають діаметр понад 1000 км і цілком могли б називатися карликовими планетами. Ще два — Амальтея та Гімалія — мають розміри понад 100 км (при цьому їхня форма далека від сферичної). Решта ж супутників значно дрібніші: більшість із них «не дотягує» до 10 км.
5. Чи має Юпітер кільця?
Зазвичай «планетою з кільцями» називають Сатурн. Однак насправді такі структури оточують усі чотири планети-гіганти Сонячної системи. Щоправда, в Урана та Нептуна вони не настільки вражаючі, а у Юпітера їх взагалі важко помітити.
Кільця Юпітера складаються з крихітних частинок пилу, вибитих із поверхні внутрішніх супутників планети метеоритними бомбардуваннями. Тому у видимому діапазоні їх практично не видно. Інша справа — на інфрачервоних знімках, які робить, наприклад, телескоп James Webb.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine