Політ Artemis II до Місяця відклали на два роки через низку невдалих рішень

Artemis I наразі перебуває на фінішній прямій — космічний корабель Orion стрімко мчить до Землі. 11 грудня місія завершиться м’яким приводненням у Тихому океані. Але чому наступна місія Artemis II з астронавтами на борту відбудеться не раніше, ніж у 2024 році? На це є не дуже приємні причини.

Запуск Artemis I
Запуск Artemis I став неймовірним успіхом для NASA. Фото: NASA

В інтерв’ю Ars Technica інсайдери NASA пояснили, що тривалий розрив між Artemis I та II зводиться до грошей. Фінансові проблеми почалися з бюджетної діри в 100 млн доларів вісім років тому, яку підрядник Lockheed Martin створив економією на бортових комп’ютерах. Це заклало початок серії нещасних подій, які призвели до жахливої ​​затримки.

Плани на Orion та SLS

Вісім років тому космічний корабель Orion та мегаракета Space Launch System (SLS) перебували на етапі планування. Тоді SLS планувалося побудувати та запустити лише один раз, причому вся місія була запланована на 2017 рік. Згодом NASA вирішила зробити другий пуск ракети SLS з більш потужним двигуном, що потребувало модифікації не лише носія, а й оновлення стартового майданчика, що зайняло б кілька років та більше грошей.

Alexa
Апарат Orion із голосовим помічником Alexa на бортовому комп’ютері. Фото: Lockheed Martin

Щоб закрити дефіцит бюджету, проєктувальники космічного корабля Orion вирішили зробити бортові комп’ютери багаторазовими. Звісно, ​​на повторну сертифікацію робочих комп’ютерів знадобилося б два роки, але тоді це був прийнятний термін. Як сказав колишній керівник проєкту Orion Марк Кірасич, це було просто бюджетне рішення.

Снігова куля

Проєкт, названий Exploration Mission-1, який включав SLS і Orion, згодом почав зазнавати політичного тиску, щоб скоротити розрив між першою та другою місіями. У відповідь офіційні особи NASA вирішили, що їм слід побудувати мобільну стартову вежу для зменшення інтервалу пусків SLS. Для цього вони найняли інженерну компанію Bechtel, а на роботи було виділено 383 млн доларів. Це рішення врешті-решт виявилося катастрофічним — підрядник не вклався у строк, бюджет перевищив мільярд доларів, а на кінець 2022 року мобільна пускова вежа залишається недобудованою. За словами NASA, Bechtel завершить проєкт не раніше 2026 року.

Поки мобільна вежа не завершена, NASA використовувала першу вежу для запуску Artemis I. Причому, вона також може використовуватись багаторазово. Але під час старту SLS пошкодження майданчика виявились набагато серйознішими, ніж очікувалось, а на їхнє усунення тепер потрібно більше часу. Отже, наразі у космічної агенції немає робочих стартових майданчиків для SLS.

Чи полетить Artemis II у 2024 році?

У підсумку всі недоліки 8-річного планування вилились у те, що старт наступної місії до Місяця відкладений на два роки. І це у кращому випадку. Стартовий майданчик має бути відновлений, а бортові комп’ютери Orion після повернення на Землю одразу відправляться на довгий процес повторної сертифікації.

Коли Ars Technica запитали нинішнього керівника проєкту Orion Говарда Ху, чи справді комп’ютери будуть готові до запуску в грудні 2024 року, який NASA оптимістично запланувала, він відповів дипломатично: «У нас попереду багато роботи, але ми докладемо всіх зусиль, щоб встигнути».

Раніше ми повідомляли про те, як NASA додатково замовила три капсули Orion для місій Artemis VI, VII та VIII.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада