Планетарна туманність Abell 78

Може здатися, що на цьому знімку телескоп Hubble зняв космічний привид. Загалом, подібне враження не так вже й далеко від істини: у поле зору камер орбітальної обсерваторії потрапила планетарна туманність Abell 78, розташована на відстані близько 5 тис. світлових років від Сонця в сузір’ї Лебедя. Її діаметр становить 3 світлові роки.

Планетарна туманність Abell 78. Джерело: ESA/Hubble & NASA, M. Guerrero

Подібні структури утворюються наприкінці життєвого циклу сонцеподібних зір, що вже розпочали скидання своєї оболонки. Ультрафіолетове випромінювання зоряного ядра, що оголилося, іонізує викинуту речовину, змушуючи її світитися і породжуючи дуже барвисті картини.

У випадку з Abell 78 в ядрі світила вже припинилося «горіння» водню та гелію. Однак там ще тривають деякі термоядерні процеси, що призводять до викиду залишків зоряної речовини з високими швидкостями. Через це навколо ядра і сформувалася оболонка неправильної форми. Її слабкий ореол складається з атомарного водню, а внутрішнє еліптичне кільце з гелію.

Своєрідний «пам’ятник» загиблій зорі проіснує за космічними мірками зовсім недовго. Вже через кілька тисяч років зоряне ядро ​​охолоне і перетвориться на тьмяний білий карлик, який перестане випромінювати достатню кількість ультрафіолету для іонізації навколишньої речовини, і воно стане невидимим, а потім поступово розсіється у просторі.

За матеріалами: https://esahubble.org

Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу