Hubble показав наслідки зближення галактик

Новини астрономії, астрофізики та космології

Космічний телескоп Hubble отримав нове детальне зображення неправильної галактики NGC 4485, розташованої в сузір’ї Гончих Псів на відстані близько 30 млн світлових років.

Неправильна галактика. Знімок телескопа Hubble. Джерело: ESA/Hubble, NASA

Знімок космічної обсерваторії демонструє подвійну природу NGC 4485. Область у лівій частині зображення є відносно спокійною та зберігає сліди початкової спіральної структури галактики. А ось у правій частині можна побачити хаотичне переплетення новонароджених блакитних світил, зоряних скупчень і газопилових потоків.

Галактика не завжди мала подібний вигляд — вона набула нинішнього вигляду в результаті взаємодії зі своєю сусідкою NGC 4490 (що знаходиться за межами кадру). Зараз обидві системи віддаляються одна від одної. Однак у недалекому минулому вони пережили тісне зближення, що змінило їх до невпізнання. Гравітаційний вплив зруйнував оригінальну спіральну структуру NGC 4485 і призвів до ущільнення міжзоряних газопилових хмар, спровокувавши спалах зореутворення.

Крім того, галактики зіграли у своєрідне «перетягування каната», що призвело до формування з’єднуючого їх потоку протяжністю близько 25 тис. світлових років. Він складається з яскравих вузлів, скупчень газу та значних «зоряних ясел», у яких формуються масивні світила. Термін їхнього життя невеликий за масштабами віку Всесвіту — всього за кілька мільйонів років вони вичерпають запаси водневого термоядерного пального і завершать свій життєвий цикл яскравими спалахами наднових.

За матеріалами https://spacetelescope.org