Космічне сміття становить загрозу супутникам на орбіті. Ба більше, навіть Міжнародна космічна станція робить орбітальні маневри ухилення від уламків, бо зіткнення з ними становило би серйозну небезпеку для екіпажу. Але чи небезпечне це сміття для людей на Землі? Цю проблему дослідила стаття, опублікована в Nature Astronomy.
Раніше небезпечний потенціал уламків супутників і ракет для людей на Землі вважався незначним. Але в міру того, як кількість запусків на орбіту зросла через появу приватних космічних програм, підвищився ризик аварій у космосі, падіння на поверхню Землі старих космічних супутників і ракет. Невикористане паливо та батареї також призводять до вибухів на орбіті, які створюють додаткове забруднення.
Використовуючи математичне моделювання орбіт решток ракет у космосі та щільність населення під ними, автори дослідження оцінили, куди потрапляють великі шматки космічного сміття, коли повертаються на Землю. Вчені виявили, що існує хоч і невеликий, але смертельно небезпечний ризик нещасних випадків від падіння космічного сміття в наступне десятиліття. Причому під більшою небезпекою опиняться мешканці південної півкулі, ніж північної. Дослідження виявило, що корпуси ракет приблизно втричі частіше падають у широтах Джакарти в Індонезії, Дакки в Бангладеш або Лагоса в Нігерії, ніж у Нью-Йорку в США, Пекіна в Китаї, або в Лондоні у Великій Британії.
Автори також розрахували ризик для життя людей упродовж наступного десятиліття в результаті неконтрольованих падінь ракет. Припускаючи, що кожне повторне входження поширює смертоносні уламки на площі 10 км2, вони виявили, що існує 10-відсоткова ймовірність однієї або кількох жертв протягом наступного десятиліття.
Як запобігти небезпеці
Багато агентств серйозно сприймають ризики. Існує низка технологій, які дозволяють контролювати уламки. Але їхнє впровадження надто дороге. Наприклад, Європейське космічне агентство планує місію зі спроби захоплення та видалення космічного сміття за допомогою спеціального робота. Вибір орбіти для супутника також може зменшити ймовірність утворення небезпечного сміття. Відпрацьований супутник можна запрограмувати на переміщення на більш низьку навколоземну орбіту, де він просто згорить у верхніх шарах атмосфери.
Також є спроби запускати багаторазові ракети, які наразі активно використовує SpaceX і розробляє Blue Origin. Вони створюють набагато менше сміття через повторне використання розгінних ступенів.
У дослідженні стверджується, що прогресивні технології та більш продуманий дизайн місій зменшать неконтрольоване забруднення орбіти космічним сміттям, зменшуючи ризик небезпеки в усьому світі. Рішення існують, але кожна держава, яка запускає ракету, має їх прийняти та запровадити. Але, на жаль, зміни міжнародних протоколів і конвенцій потребують багато часу.
Раніше ми повідомляли, як космічне сміття використовують у гібридній війні у космосі.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine