Космічне сміття стало причиною руйнування китайського супутника

Причиною руйнування китайського супутника YUNHAI 1-02, що трапилось у березні минулого року, стало його зіткнення з космічним сміттям. Про це йдеться у статті, підготовленій для видання Orbital Debris Quarterly New фахівцями 18-ї ескадрильї контролю космічного простору ВПС США (18 SPCS).

Космічне сміття в уявленні художника. Джерело: Spacejunk3D, LLC

Супутник YUNHAI 1-02 запустили у вересні 2019 року. Він перебував на 780-кілометровій сонячно-синхронній орбіті. 18 березня 2021-го системи стеження зафіксували його руйнування, що супроводжувалося утворенням 37 відстежуваних уламків. До жовтня 2021 року чотири з них згоріли в атмосфері. Представники Китаю так і не дали жодних коментарів щодо того, що сталося з супутником.

Під час свого розслідування співробітники 18 SPCS дійшли висновку, що YUNHAI 1-02 зіткнувся з уламком діаметром від 1 до 10 сантиметрів. На їхню думку, його найімовірнішим джерелом є фрагмент верхнього ступеня ракети «Зеніт-2». Вона використовувалася для запуску 1996 року російського військового супутника. Також наголошується, що це п’ятий задокументований випадок зіткнення двох рукотворних об’єктів на навколоземній орбіті.

Ще одним цікавим аспектом історії є те, що YUNHAI 1-02 пережив удар і зберіг щонайменше часткову працездатність. За даними супутникових споттерів, після зіткнення апарат виконав кілька маневрів щодо зміни висоти орбіти. Крім того, вони періодично продовжують фіксувати сигнали, які ним випускаються.

Інцидент з китайським апаратом став ще одним свідченням загрози з боку космічного сміття. Нагадаємо, що у листопаді 2021 року Росія провела випробування протисупутникової зброї. Воно призвело до утворення кількох тисяч уламків на найбільш густонаселених ешелонах орбіт, де, зокрема, розміщена МКС.

За матерілами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine