Підлідні океани можуть бути звичайною справою на екзопланетах

У новому дослідженні вчені визначили, що на крижаних екзопланетах радіаційний розігрів є звичайною справою і на них мають існувати підлідні океани, схожі на ті, що мають супутники Юпітера. Це значно збільшує кількість потенційно придатних для життя планет у космосі.

Підльодні океани можуть бути звичайною справою на екзопланетах
Підлідні океани можуть бути звичайною справою на екзопланетах. Джерело: greatlakesledger.com

Планети з рідкою водою

Шанси знайти за межами Сонячної системи життя значно зросли. Принаймні так стверджують науковці з Рутгерського Університету, які нещодавно опублікували дослідження з оцінкою того, як часто у зір зустрічаються планети, на яких є рідка вода.

Присутність цієї речовини саме у такому стані є однією з найголовніших умов того, що на небесному тілі може існувати життя. Адже всі біохімічні реакції в клітинах відомих нам організмів відбуваються саме в її середовищі. Однак досі вчені були переконані в тому, що у космосі умови, подібні до земних, зустрічаються досить рідко.

Вважається, що в середньому одна зі ста зір має планету, подібну до Землі. Однак у новому дослідженні вчені змоделювали світи, які можуть обертатися навколо червоних карликів, і результати їх досить оптимістичні. Співвідношення світил і придатних для життя небесних тіл у Галактиці може становити 1:1.

Парниковий ефект та підлідний океан

Автори нової статті звертають увагу на те, що досі всі оцінки кількості світів, що мають рідку воду, обмежувалися умовами, які ідентичні тим, що зараз є на Землі. Однак вони достатньо неоднозначні. Велику роль у встановленні температурного режиму на нашій планеті відіграють парникові гази, які дозволяють їй розігріватися.

Якби їх було більше, то Земля стала б набагато гарячішою. Проте правильно і зворотне. Якщо вміст цих газів впаде до нуля, то температура на поверхні становитиме -18°С. І саме з цього вчені зазвичай робили висновок, що варто трохи відхилитися від оптимальних значень, і планета перетвориться або на розжарене пекло, або на крижану кулю.

Останнє зовсім не означає, що життя на ній стає неможливим. Навіть Земля кілька сотень мільйонів років тому пережила подібну подію. Тоді майже всю її вкрив льодовик, але під його поверхнею вода збереглася, і життя у ній теж.

На супутниках планет-гігантів, які вже точно розташовані за межами «зони заселеності» Сонця, підлідні океани також існують. Цілком ймовірно, що в них у майбутньому знайдуть життя. І така ситуація може виявитися звичайним явищем для планет у системах червоних карликів, подібних до TRAPPIST-1.

Як виникають підлідні океани

Головною причиною того, що на небесних тілах під товстим шаром криги можуть зберігатися океани, є внутрішнє тепло. Механізмів його виникнення є кілька, проте автори нового дослідження звертають увагу на два.

Перший — це те тепло, яке виділяється від розпаду радіоактивних матеріалів у літосфері планети чи супутника. Його неодноразово спостерігали на Землі, а зараз вчені знайшли щось подібне і на Марсі.

Другий — це тепло, яке виділяється внаслідок припливної дії іншого великого тіла. У випадку Землі таким тілом є Місяць, а, наприклад, для Європи дуже важливою є гравітація Юпітера. Сила тяжіння деформує планету і через тертя ця енергія переходить у тепло.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Вивчення масових вимирань допоможе вченим шукати інопланетне життя
Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу