Остання короткоперіодична комета 2023 року

Рік 2023-й виявився багатим на «хвостаті зірки», які можна було розгледіти в невеликі аматорські телескопи. Щоправда, іноді для цього треба було прокидатися до світанку й шукати слабеньку туманну цяточку низько над обрієм. Навіть короткоперіодичні комети, що зазвичай бувають занадто слабкими для любительських інструментів, цього року проявили себе з кращого боку. Такою буде й комета Цзицзіньшань-1, яка пройде перигелій на Різдво. 4 грудня неподалік від неї на небі опинився Місяць, але в наступні дні він віддалятиметься, поступово зменшуючи фазу, тож не заважатиме спостереженням.

З початку XIX століття склалася традиція називати комети іменами тих, хто їх першим знайшов і повідомив про це відповідну організацію. Винятки зробили для тих об’єктів, які неодноразово відкривалися у минулому, але не були ідентифіковані як періодичні — їх називали на честь тих астрономів, кому, власне, вдалося це довести. Таких прикладів насправді небагато, найвідоміші з них — комети Галлея й Енке.

Обсерваторія Цзицзіньшань (Нанкін, Китай). Джерело: wikipedia.org

Традицію зламали китайці. На початку січня 1965 року співробітники обсерваторії Пурпурової гори (китайською мовою ця назва звучить як «Цзицзіньшань») з інтервалом у 10 днів відкрили дві комети, які досі ніхто у світі не помітив. Оскільки в маоїстському Китаї тоді заохочувався колективізм, у повідомленнях не вказувалося жодного прізвища конкретного астронома — стверджувалося, що до відкриття причетний увесь персонал обсерваторії, тож саме вона й має бути увічнена в назві. Після деяких вагань Центральне бюро астрономічних телеграм, на яке тоді покладався обов’язок реєстрації нововідкритих тіл Сонячної системи, оголосило про два нових об’єкти — Цзицзіньшань-1 і Цзицзіньшань-2. В каталозі короткоперіодичних комет, складеному пізніше, вони отримали номери «у зворотному порядку»: перша — 62P/Tsuchinshan, друга — 60P/Tsuchinshan.

Орбіта комети Цзицзіньшань-1 (зеленого кольору), Юпітера та внутрішніх планет Сонячної системи. Положення об’єктів показані станом на 7 грудня 2023 року. Джерело: in-the-sky.org

Невдовзі після відкриття — 28 січня 1965-го — комета Цзицзіньшань-1 пройшла перигелій на відстані 1,486 а.о. (222 млн км) від Сонця. У подальших появах унаслідок еволюції кометної орбіти під дією гравітації Юпітера ця відстань поступово зменшувалась, і «хвостата зірка» отримала можливість підлітати досить близько до Землі. Такий проліт на відстані 0,497 а.о. (74 млн км) урешті відбудеться 29 січня 2024 року. А 25 грудня 2023-го комета вчергове опиниться у перигелії й наблизиться до нашого світила на 1,265 а.о. У проміжку між цими двома датами вона рухатиметься сузір’ям Лева та Діви, на тлі відомого галактичного скупчення, а її блиск може сягнути 8-ї зоряної величини — отже, це буде її найяскравіша поява в історії.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Зображення комети Цзицзіньшань-1 (туманність у центрі), отримане 18 жовтня 2023 року відомим австрійським астрофотографом Міхаелем Єгером

Весь грудень і січень комету краще спостерігати у другій половині ночі. Наприкінці року вона кульмінуватиме приблизно о 5-й ранку, її максимальна висота над обрієм на широті Києва становитиме 52° й протягом перших місяців 2024-го повільно зменшуватиметься. У протистояння Сонцю «хвостата зірка» вступить 24 березня, її блиск у цей час впаде до 11-ї зоряної величини.

Пошукова карта комети Цзицзіньшань-1 на грудень 2023 — січень 2024 року

Наступна поява комети Цзицзіньшань-1 у 2030 році вже не буде настільки зручною для спостережень. Відносно тісного зближення з нею доведеться чекати аж до січня 2088-го, коли вона пройде у 0,41 а.о. від Землі. До цього часу вона встигне двічі підлетіти дуже близько до Марса, причому 1 квітня 2049-го наблизиться до нього на відстань 0,016 а.о. (2,4 млн км) — це лише вшестеро більше середнього радіуса місячної орбіти. Напевно, майбутні марсіанські колоністи стануть свідками рідкісного небесного видовища!

Раніше ми показали, як виглядала найяскравіша комета 2023 року.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів