6 липня з космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся пуск ракети Ariane 5. Він став останнім в історії прославленого носія.
Основна робоча конячка ESA
Ракета Ariane 5 була розроблена концерном Arianespace для потреб ESA. Вона мала двоступеневу конструкцію та була оснащена двома бічними твердопаливними прискорювачами. Ariane 5 запускалася виключно з території космодрому Куру у Французькій Гвіані, де завдяки близькості до екватора вона могла максимально використовувати ефект додаткової швидкості, що надається ракеті, яка стартує, обертанням Землі.
Перший політ Ariane 5 відбувся 1996 року. Після припинення експлуатації 2003 року її попередника Ariane 4, нова ракета стала основною робочою конячкою ESA на наступні двадцять років.
Ariane 5 кілька разів модифікувалася. Її найпотужніша версія могла вивести понад 20 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту та 10,8 тонни на геоперехідну орбіту. Цікаво, що ракета була сертифікована для пілотованих місій. На момент розробки, її планувалося використовувати для запуску європейського космічного корабля Hermes. Але проєкт був закритий, і тому Ariane 5 так жодного разу не відправила людей на орбіту.
Останній політ Ariane 5
У середині минулого десятиліття ESA ухвалила рішення перейти на новий носій Ariane 6. Після цього, виробництво Ariane 5 було поступово згорнуто. Останній екземпляр ракети, що залишився, був запущений 6 липня. Він успішно вивів на орбіту два супутники зв’язку.
Тепер, коли експлуатація Ariane 5 завершена, ми можемо підсумувати її фінальну статистику. За 27 років ракета злітала в космос 117 разів. 112 місій були успішними, дві завершилися аваріями, три були класифіковані як часткова невдача. Ariane 5 випала честь відправити в космос низку знакових космічних апаратів. Серед них телескопи XMM-Newton, Herschel і James Webb, а також міжпланетні зонди Rosetta, BepiColombo та JUICE.
Варто зазначити, що пуск останнього Ariane 5 поставив Європу в непросте становище. Річ у тім, що нова ракета Ariane 6 спочатку мала дебютувати ще 2020 року. Передбачалося, що деякий час Ariane 5 і Ariane 6 експлуатуватимуть спільно.
Але через різні проблеми введення Ariane 6 в експлуатацію постійно зсувається. Наразі його призначено на 2024 рік. При цьому, через недавні проблеми на тестах, інша європейська ракета Vega-C теж повернеться до польотів не раніше 2024 року. Тож після запуску останнього Ariane 5, Європа щонайменше до наступного року залишилася без власних засобів доставлення вантажів на орбіту.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine