OSIRIS-REx відвідає найнебезпечніший астероїд у світі

25 квітня NASA оголосила про рішення продовжити вісім міжпланетних місій. Деякі з них отримали нові цілі. Найцікавіше завдання дісталося апарату OSIRIS-REx. Він має відвідати 370-метровий астероїд Апофіс (99942 Apophis), що колись вважався найнебезпечнішим у Сонячній системі.

Астероїд Апофіс

Апофіс був відкритий 2004 року. Проведені після виявлення астероїду попередні розрахунки викликали сенсацію. Вони показали, що існує можливість 2,7%, що 13 квітня 2029 року Апофіс зіткнеться із Землею.

Навколоземний астероїд в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

За оцінками експертів, при зіткненні Апофіса із Землею виділилася б енергія, еквівалентна вибуху 1200 мегатонн тротилу. Удар по суші призвів би до утворення п’ятикілометрового кратера та спустошення тисяч квадратних кілометрів території. Падіння Апофіса в океан призвело б до виникнення гігантського цунамі, що накрив узбережжя багатьох країн.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Модель поверхні астероїда Апофіс. Джерело: UArizona/JPL/Arecibo

Не дивно, що на якийсь час Апофіс став темою номер один у світових новинах. На щастя, досить швидко прояснилося, що попередні оцінки його небезпеки були завищені. Детальніші розрахунки показали, що в 2029 році астероїд пройде на відстані 38 тисяч км від Землі. Щоправда, залишалася невелика ймовірність, що це зближення змінить орбіту Апофіса таким чином, що він зіткнеться з нашою планетою у 2036 році. Але наступні спостереження виключили будь-яку можливість падіння астероїда Землю впродовж найближчих ста років.

OSIRIS-REx вирушає до Апофіса

Попри те, що Апофіс втратив титул найнебезпечнішого астероїда у світі, він, як і раніше, становить величезний науковий інтерес, а його зближення із Землею 2029 року стане однією з головних астрономічних подій десятиліття. Астероїд пройде всередині орбіт геостаціонарних супутників і буде помітний на земному небі неозброєним оком. Не дивно, що багато космічних агентств давно розглядали можливість відправити до Апофіса автоматичний розвідник.

OSIRIS-REx біля поверхні астероїда Апофіса. Джерело: Heather Roper

Нещодавно NASA знайшла варіант, як вивчити Апофіс. Вибір аерокосмічної адміністрації припав на апарат OSIRIS-REx, який зараз повертається до нашої планети зі зразками речовини астероїда Бенну. У вересні 2023 року він скине на Землю капсулу із зібраними матеріалами, після чого «звільниться». При цьому всі системи апарата працюють у штатному режимі, й у нього залишився значний запас палива, що дозволяє відвідати якесь інше мале тіло. Після аналізу всіх наявних варіантів керівництво NASA вирішило відправити апарат до Апофіса. Сама ж місія змінить назву на OSIRIS-APEX (OSIRIS-APophis EXplorer).

OSIRIS-APEX досягне Апофіса у квітні 2029 року, лише через кілька днів після його зближення із Землею. Впродовж 18 наступних місяців апарат вивчатиме астероїд і те, як земна гравітація вплинула на його орбіту. Крім того, OSIRIS-APEX виконає кілька маневрів, під час яких наблизиться до Апофіса, а потім активує свої двигуни. Ця операція має оголити підповерхневі шари астероїда і дозволити вивчити їхню будову та хімічний склад.

Ви також можете почитати про плани Китаю змінити орбіту потенційно небезпечного навколоземного астероїда.

За матеріалами https://www.asteroidmission.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів