Опублікований проєкт бюджету NASA на 2023 рік

28 березня Білий дім представив проєкт нового бюджету NASA. Документ передбачає виділення на потреби відомства в 2023 році загалом 25,9 млрд доларів — на 8% більше, ніж у поточному році (24 млрд).

З опублікованого документу випливає, що найвагоміше збільшення очікує:

  • програми з вивчення Землі (на 350 млн доларів більше, ніж у 2022-му);
  • програми з вивчення нових космічних технологій (на 337 млн доларів більше);
  • пілотовані польоти (на 686 млн доларів більше).

Міжпланетні місії NASA

Серед проєктів міжпланетних місій варто виділити Mars Sample Return, що передбачає доставку на Землю зразків марсіанського грунту. На нього планують витратити 822 млн доларів (на 170 млн доларів більше, ніж у 2022-му). Нещодавно NASA оголосила про намір змінити архітектуру цієї місії та відкласти її запуск на кілька років.

Mars Sample Return
Місія Mars Sample Return (концепт). Джерело: NASA

Також документ підтвердив, що місія Europa Clipper приблизно на 700 млн доларів вийшла за межі свого бюджету. Це пояснюється наслідками пандемії та різними технологічними проблемами, пов’язаними з виготовленням компонентів апарату. На даний момент її загальний кошторис оцінюється у 5 млрд доларів.

З метою покрити зростання видатків NASA довелося піти на деякі жертви. Зокрема, «під ніж» пішов проєкт Mars Ice Mapper, який передбачав відправку до Червоної планети апарату, призначеного для картографування покладів льоду. Також на два роки буде відкладено запуск космічного телескопа NEO Surveyor, призначеного для пошуків потенційно небезпечних близькоземних астероїдів. Крім того, пропонується позбавити фінансування літаючу обсерваторію SOFIA.

Літаюча обсерваторія SOFIA. Джерело: NASA

Пілотована програма NASA

Що стосується пілотованих проєктів, то приблизно половину підвищення (290 млн доларів) отримає програма Human Landing System, в межах якої здійснюється створення місячного посадкового апарату для потреб програми Artemis. Водночас документ не конкретизує, на яку саме опцію (місячний Starship або нещодавно оголошений конкурс на створення альтернативного лендера) підуть ці кошти.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

На завершення варто згадати, що йдеться поки лише про проєкт бюджету. Цей документ задає загальний напрям, але за реальне виділення коштів у США відповідає Конгрес. В останні роки він часто видавав NASA більше, ніж запитував Білый дім. Можливо, 2023-й не стане винятком.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine