Незвичайний тип породи на Марсі вказує на бурхливе минуле планети

Виявлений марсоходами Perseverance та Curiosity незвичайний тип гірської породи може вказувати на бурхливе минуле Марса. На думку геологів, марсіанський ландшафт сформувався внаслідок надзвичайно сильних вивержень вулканів.

Кратер Гусєв на Марсі
Багата на олівін порода у кратері Гусєва на Марсі, сфотографована марсоходом NASA Spirit 2005 року. Зображення: NASA/JPL/Cornell/ASU

Марсіанська область Нілі Фосса, що включає кратер Єзеро, який зараз вивчає Perseverance, заповнена корінною породою, насиченою вулканічним мінералом олівином. Та сама багата олівином порода була виявлена ​​у кратері Гусєва, де здійснив свою останню поїздку марсохід NASA Spirit 2010 року.

Ключовий компонент загадки минулого Марса

Дивно, але цей зв’язок між регіонами виявили лише через 12 років. Відкриття зробила команда вчених під керівництвом планетарного геолога Стіва Раффа з Університету штату Аризона. Дослідники вивчили дані кількох марсоходів, щоб підтвердити геологічну схожість.

Кадьяк
Гора Кадьяк поблизу кратер Єзеро. Фото зроблено Mastcam-Z на марсоході Perseverance. Фото: NASA 

У результаті встановили, що породи з кратера Гусєва та Єзеро могли утворитися внаслідок подібних процесів. І цей зв’язок знайшли в одній із порід, яка також зустрічається на Землі. Ця порода — ігнімбріт, що утворилася з попелу, пемзи та пірокластичних потоків потужних вулканічних вивержень.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Аргумент на користь повернення зразків із Perseverance

«Раніше ніхто не пропонував ігнімбрити як пояснення багатої на олівін корінної породи на Марсі. Уявіть собі хмару гарячих газів і майже розплавленого попелу та пемзи, що розтікається ландшафтом на десятки кілометрів і накопичується шарами завтовшки до сотень метрів лише за кілька днів», — заявив Рафф.

Щоб підтвердити присутність ігнімбриту на Марсі, вченим доведеться вивчити породу в наземній лабораторії. Отже, дослідники з нетерпінням чекають на заплановану місію з повернення зразків, що перебувають на борту Perseverance, на Землю.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про 12 цікавих фактів про Марс.

За матеріалами Space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів