Невдалі зорі: James Webb зазнімкував новонароджені коричневі карлики в туманності Оріона

За допомогою телескопа James Webb (JWST), астрономи зуміли отримати зображення найменших і найхолодніших протопланетних дисків у туманності Оріона. Просто зараз у них народжуються коричневі карлики.

Інфрачервоне зображення туманності Оріона. На врізці показані зазнімковані James Webb протопланетні диски навколо коричневих карликів. Джерело: NASA/ESA/CSA, Mark McCaughrean/ESA, Massimo Robberto/STScI/JHU, Kevin Luhman/Penn State, Catarina Alves de Oliveira/ESA.

Ще наприкінці 1990-х телескоп Hubble провів знімкування туманності Оріона — одного з найближчих до Землі регіонів активного зореутворення. Під час спостережень йому вдалося виявити безліч газопилових дисків навколо новонароджених зір (їх також називають проплідами). Ці дані істотно збагатили знання дослідників про те, як формуються екзопланети й стали однією з головних знахідок за весь час роботи Hubble.
Дослідники давно підозрювали, що деякі з найхолодніших і найменших знайдених Hubble проплідів насправді оточують не зорі, а коричневі карлики. Так називають об’єкти, що займають проміжне положення між газовими гігантами та коричневими карликами. У надрах коричневих карликів можуть відбуватися деякі термоядерні реакції, але вони доволі швидкоплинні, і їхня потужність ніколи не порівнюється з власною світністю. Тому коричневі карлики не «запалюються», а стискаються і тьмяніють.
Донедавна астрономи не могли підтвердити природу деяких із найпідозріліших, знайдених Hubble, проплідів. Усе змінилося після введення в експлуатацію JWST. Його потужності виявилося достатньо для проведення перевірки.

Спостереження JWST підтвердили, що близько 20 об’єктів у туманності Оріона досить холодні, щоб бути коричневими карликами. Найменші з них можуть мати масу, що становить лише п’ять мас Юпітера. Ще два об’єкти знаходяться поблизу межі маси, що дозволяє підтримувати постійні термоядерні реакції. У їхньому випадку поки що немає ясності, чи йдеться про дуже маленькі зорі або про дуже великі коричневі карлики.

За словами астрономів, дані JWST допомогли їм краще зрозуміти, як формуються коричневі карлики, як вони пов’язані із зорями та планетами і чи можуть у них бути власні планети. І це тільки початок. Туманність Оріона містить ще, щонайменше, кілька сотень слабких об’єктів, які можуть бути коричневими карликами й можуть стати ціллю для майбутніх спостережень JWST.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb допоміг астрономам знайти першу популяцію коричневих карликів за межами Чумацького Шляху.

За матеріалами Phys.org

Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner