NASA відправить групу мініроверів на Місяць

У межах проєкту CADRE (Cooperative Autonomous Distributed Robotic Exploration), NASA планує відправити групу з трьох автономних мініроверів на Місяць. Метою місії є перевірка, наскільки добре вони зможуть взаємодіяти один з одним без безпосередньої участі контролерів із Землі.

Місце посадки мініроверів

Ровери CADRE будуть доставлені на Місяць спускальним апаратом, побудованим компанією Intuitive Machines. Ця місія реалізується в межах ініціативи CPLS. Її метою є залучення комерційних фірм до освоєння Місяця. Наразі запуск заплановано на 2024 рік.

Рейнер Гамма
Одна з ділянок Рейнер Гамма. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Місцем посадки роверів має стати регіон Рейнер Гамма, розташований в Океані Бур на видимій стороні Місяця. Він являє собою характерний світлий візерунок, що складається із серії завитків і концентричних овалів. Загальний розмір структури становить близько 70 км. Візерунок видно за рахунок більшого, ніж у навколишньої поверхні, альбедо.

Прототип ровера CADRE. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Після посадки ровери, розміром з ручну валізу, розкриють сонячні батареї, підзарядяться, після чого виберуть «лідера», який розподілятиме між ними завдання. Далі, кожен ровер буде сам вирішувати, як безпечно виконати поставлене перед ним завдання.

Основні завдання мініроверів

Під час своєї місії ровери CADRE повинні будуть провести кілька експериментів, спрямованих на перевірку їхніх можливостей. Перший із них полягає в тому, щоб рухатися в строю, дотримуючись постійного курсу й уникаючи перешкод.

Прототипи ровера CADRE. Джерело: NASA/JPL-Caltech

У другому експерименті ровери займуться вивченням ділянки місячної поверхні площею близько 400 м². Попри те, що наукові дослідження не є основним завданням CADRE, кожен ровер буде оснащений георадаром. Рухаючись у строю, вони прийматимуть відбиті радіосигнали один одного, створюючи тривимірне зображення структури місячних надр на глибині до 10 метрів. Це дасть змогу оцінити ефективність спільної роботи роверів, а також наскільки добре команда зможе адаптуватися, якщо один із них через якісь причини перестане працювати.

Фінальним завданням проєкту стане оцінка здатності апаратів зберегти температурний баланс. З одного боку, денна температура на місячному екваторі становить 120 ℃. З іншого, мікропроцесор ровера повинен мати достатню потужність для підтримки роботи «автономного» програмного забезпечення. А це створює додатковий нагрів.

Прототип ровера CADRE на тлі моделі марсохода Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Щоб не допустити перегріву, команда CADRE запропонувала креативне рішення: 30-хвилинні цикли «активність-сон». Кожні півгодини ровери будуть відключатися, охолоджуватися за допомогою радіаторів і заряджати акумулятори. Після пробудження вони обміняються інформацією і знову виберуть лідера виходячи з того, хто краще справляється з поставленими завданнями.

Раніше ми розповідали про те, як брудна спідня білизна може стати проблемою для колоністів на Місяці.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine