LRO зазнімкував таємничий візерунок на Місяці

Представлене зображення було отримане апаратом LRO, який знаходиться на селеноцентричній орбіті. На ньому можна побачити світлий візерунок, що трохи нагадує завиток спіралі. Це Рейнер Гамма — одна з найбільш незвичайних структур на місячній поверхні.

Рейнер Гамма
Одна з ділянок Рейнер Гамма. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Рейнер Гамма розташована в Океані Бур на видимому боці Місяця. Вона являє собою світлий візерунок, який складається із серії завихрень та концентричних овалів. Загальний обсяг структури становить близько 70 км. Візерунок видно внаслідок більшого, ніж у навколишньої поверхні, альбедо.

Питання про природу Рейнер Гамма (та інших схожих візерунків на Місяці) давно не дає спокою планетологам. Наявні дані свідчать, що вони пов’язані з місячними магнітними аномаліями. Нині Місяць не має власного магнітного поля, але так було не завжди. На зорі свого існування супутник нашої планети мав магнітосферу. З того часу в місячній корі залишилося кілька намагнічених ділянок — і центральний елемент Рейнер Гамма дуже скидається на малюнок ліній силового поля.

Структура Рейнер Гамма. Джерело: NASA LRO WAC science team

Згідно з однією з найпопулярніших версій, Рейнер Гамма зобов’язана своєму походженню намагніченій ділянці місячної поверхні. Його магнітне поле виконує роль захисного екрана, який відхиляє відсоток часток сонячного вітру. Воно також може впливати на пил, який вибивається в ході зіткнень та притягує частинки, які надають поверхні світліший вигляд.

Втім, існує й альтернативна гіпотеза, згідно з якою Рейнер Гамма утворилася внаслідок падіння уламків комети, які вибили яскравіший матеріал із місячних надр. Щоправда, цьому суперечать результати спектроскопічного аналізу, які говорять про те, що Рейнер Гамма та навколишні ділянки мають ідентичний склад.

Нагадаємо — Рейнер Гамма є місцем посадки місії IM-3, яка здійснюється компанією Intuitive Machines у рамках фінансованої програми NASA CLPS. Одним із її завдань стане вивчення магнітних полів та складу місцевого реголіту, що може пролити світло на загадку цієї структури. Наразі реалізація місії IM-3 запланована на 2024 рік.

За матеріалами https://www.lroc.asu.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine