Брудна спідня білизна може стати проблемою для колоністів на Місяці

Європейське космічне агентство (ESA) виявило зацікавленість у дослідженні, спрямованому на подолання проблеми смороду, який накопичується у білизні астронавтів. У своєму пресрелізі воно зазначило, що особливу увагу приділяє проєкту, який проводиться Австрійським космічним форумом. Цей проєкт має на меті збереження внутрішньої частини скафандрів чистою для майбутніх місій Artemis, під час яких планується повернення європейських і американських астронавтів на Місяць уперше за останні пів століття.

Скафандри
Скафандри можуть сильно забруднитися під час багатомісячних експедицій на Місяць і Марс. Фото: Unsplash

У межах ширшого проєкту під назвою «Текстиль для дослідження планет» (PExTEx) Австрійський космічний форум взяв на себе відповідальність за реалізацію задуму «Біоцидна технологія покриття для зменшення мікробної активності» (BACTeRMA). Основна його мета — забезпечити гігієну в екстремальних космічних умовах, і зокрема — дотримання чистоти скафандрів.

Інженерка ESA Малгожата Голіньска порівнює цю задачу з підтриманням чистоти спідньої білизни на Землі, де є доступ до пральних машин і сушарок. Однак в умовах проживання на Місяці чи в космічному кораблі регулярне прання скафандрів виявляється непрактичним. Сам цей процес досить складний. При цьому забруднення, що виникають, можуть становити проблему, особливо коли скафандр використовується почергово кількома астронавтами.

Наразі в конструкції скафандрів застосовують антимікробні матеріали — такі, як срібло та мідь. Але ESA вказує на можливість подразнення шкіри астронавтів, перенесення інфекцій, а також на характерні потьмяніння екіпірування під час регулярного використання.

Астронавт
Астронавт готується одягати скафандр у невагомості перед виходом у відкритий космос. Фото: ESA

Щоб усунути цю проблему, вчені, що працюють над проєктом BACTeRMA, досліджують хімічні сполуки, відомі як вторинні метаболіти, що виробляються мікробами для самозахисту. Деякі з цих сполук мають антибіотичні властивості.

Разом із командою BACTeRMA та фірмою Vienna Textile Lab австрійські вчені працюють над створенням бактеріографічної колекції біоцидних матеріалів. Вони тестують їх на чутливість до радіації, місячного пилу й імітації людського поту, щоб визначити їхню ефективність у космічних умовах.

Наразі прототип біоцидного текстилю випробовується в симуляторі скафандра. Найближчим часом його можуть використати в ході імітації місії на Марс, запланованої на наступний рік.

Проблеми космічної гігієни виникають не вперше. Проте цей новий підхід може допомогти зберегти свіжість скафандрів під час місії Artemis, коли астронавти матимуть справу з космічним простором упродовж багатьох місяців. Важливо мати на увазі, що забезпечення належних гігієнічних умов є критичним для успішного виконання майбутніх місячних місій.

Раніше ми розповідали про історію скафандрів.

За матеріалами ESA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine