Китай вибирає місце посадки свого першого марсохода

Космічні технології

У 2020 році Китай відправить до Марса першу самостійну автоматичну місію. Перед нею поставлено вельми амбітне завдання: не просто вивести апарат на орбіту навколо Червоної планети, а й висадити на її поверхню марсохід.

Наразі китайські фахівці займаються підбором найбільш відповідного місця для посадки ровера. Розглянувши всі варіанти, вони звели вибір до двох можливих ділянок, розташованих на Золотій рівнині (Chryse Planitia) та рівнині Ісіди (Isidis Planitia).

Топографічна карта Марса із зазначеними місцями можливих посадок китайського марсохода. Джерело: CNSA

Золота рівнина — гігантська низовина, що утворилася внаслідок зіткнення Марса з великим астероїдом. Вона розташована в субекваторіальній частині західної півкулі планети і являє собою один із найнижчих її регіонів. Поверхня рівнини лежить на 2-3 км нижче середнього рівня марсіанської поверхні. Завдяки цьому густина атмосфери там також вища за середню, що полегшить завдання посадки в цьому регіоні.

За словами планетологів, завдяки деяким особливостям рельєфу, рівнина чимось нагадує місячні моря. Знімки орбітальних апаратів свідчать про те, що в минулому по ній могли протікати потоки води. Золота рівнина вже була місцем висадки двох міжпланетних місій — Viking 1 і Mars Pathfinder (марсохід Sojourner).

Рівнина Ісіди також являє собою величезну низовину, що утворилася внаслідок стародавнього зіткнення. Дослідники припускають, що в минулому на її території могло розташовуватися море. У грудні 2003 року європейський спускальний апарат Beagle 2 здійснив посадку на східній околиці рівнини, але так і не вийшов на зв’язок через неповне розкриття сонячних батарей.

Для запуску китайської марсіанської місії буде використана ракета «Чанчжен-5». Космічний апарат пропонують оснастити 13 науковими інструментами. 7 із них мають бути встановлені на орбітальному зонді, ще 6 — на марсоході. Орбітер збираються обладнати камерою з високою роздільною здатністю, аналогічною американській HiRISE, а також радаром, магнітометром, кількома спектрометрами й аналізатором заряджених частинок. На 240-кілограмовому ровері встановлять кілька камер, георадар, магнітометр, метеостанцію та лазерний спектрометр — його аналог уже працює на борту Curiosity.

Згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ, у вересні поточного року китайські інженери здійснили успішні стратосферні тести парашута, який буде використано для гасіння посадкової швидкості марсіанського спускального апарата. Того ж місяця NASA завершила серію аналогічних тестів парашутної системи для посадкової платформи місії Mars 2020.

За матеріалами http://planetary.org