NASA завершила випробування парашута місії Mars 2020

Космічні технології

Влітку 2020 року NASA запустить місію Mars 2020. Її мета — доставити на Червону планету новий ровер, який займеться астробіологічними дослідженнями й оцінкою можливої населеності Марса в минулому. Він має увійти в історію як найважчий апарат, що здійснив м’яку посадку на марсіанську поверхню.

Mars 2020 увійде в атмосферу планети зі швидкістю близько 5,8 км/c. Щоб посадити 1050-кілограмовий ровер, фахівці застосують схему, аналогічну до тієї, що була використана у випадку марсохода Curiosity. Після того як спускальна капсула сповільниться приблизно до 500 м/c, буде випущено гальмівний парашут. Він знизить швидкість апарата до 100 м/c. Потім парашут має бути відстріляний, і в дію вступить система «повітряного крана», яка м’яко опустить марсохід на марсіанську поверхню.

7 вересня NASA успішно випробувала парашут, аналогічний тому, який збираються встановити на Mars 2020. Його було розроблено в межах проєкту ASPIRE (Advanced Supersonic Parachute Inflation Research Experiment). Тест проходив наступним чином. Геофізична ракета Black Brant IX підняла блок з імітатором корисного навантаження та 45-кілограмовим парашутом, зробленим із нейлону, технору та кевларових волокон, на висоту 38 км. Атмосферні умови на цій позначці схожі з марсіанськими. Потім парашут було розкрито. У цей момент імітатор рухався зі швидкістю 1,8 М (тобто в 1,8 раза більше за швидкість звуку).

Розкриття марсіанського парашута, здійснене під час випробування 7 вересня 2018 р. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Згідно з пресрелізом NASA, парашут розкрився всього за 0,4 секунди, встановивши новий рекорд. Під час розкриття він згенерував 30 тис. кг-сили опору повітря, що також є рекордним досягненням для подібних пристроїв. Весь процес був знятий високошвидкісними камерами. Вивчивши записи, інженери дійшли висновку, що парашут повністю відповідає всім вимогам місії Mars 2020.

Випробування, що відбулося, стало третім і останнім, організованим у межах проєкту ASPIRE. Під час першого тесту фахівці перевіряли парашут, аналогічний тому, який використовувався для посадки Curiosity. Для другого та третього випробування вони підготували новий парашут із посиленою конструкцією.

За матеріалами https://www.nasa.gov/