Наконечник стріли бронзової доби виявився виготовленим із метеорита

Метеорити падають на Землю понад 4 млрд років. Деякі з них навіть містять цінні метали — такі, як титан чи залізо. Наші предки з епохи бронзи та залізного віку могли використовувати металеві метеорити для створення знарядь праці чи зброї. Нове дослідження виявило, що стародавній наконечник бронзової доби був виготовлений із метеорита. Відкриття розкриває цінність цих «небесних каменів» у суспільстві залізного віку.

Наконечник стріли
Наконечник стріли бронзової доби, знайдений у Швейцарії в XIX столітті. Фото: Universe Today

Метеоритний матеріал

Археологи виявили десятки рукотворних інструментів, виготовлених із метеоритів. Значна частина таких знахідок належить до Близького Сходу й Азії. У Європі до останнього часу було відомо лише два місця у Польщі, де було знайдено об’єкти, зроблені з метеоритів. Але нещодавно з’явилася третя локація. Наконечник стріли, знайдений в житлі поблизу озера Моріген у Швейцарії наприкінці XIX століття, теж має метеоритне походження. Згідно з дослідженнями, він належав до бронзового віку, приблизно між 900 та 800 роками до нашої ери. Та деякі ключові особливості роблять цю знахідку особливо цікавою.

Зв’язок наконечника з метеоритами швейцарські дослідники визначили за допомогою сучасного методу неруйнівного контролю (NDT). Зазвичай, коли археолог хоче визначити, чи має певний предмет метеоритну природу, він проводить руйнівні тестування зразків. Швейцарська команда застосувала більш обережний підхід, використовуючи безліч неруйнівних методів — від мюон-індукованої рентгенівської емісійної спектроскопії до високочутливої гамма-спектроскопії.

Несподіване походження

Після обстеження численних зразків зібраних археологічних об’єктів виявилося, що лише один з них мав метеоритне походження. Це було дещо несподівано, адже цей метеорит не був місцевим. Спочатку вчені припустили, що зразок походить від відомого Тваннберзького метеоритного вибуху, що відбувся колись на території Швейцарії.

Під час падіння Тваннбергський метеорит розлетівся на фрагменти, з яких на сьогодні вдалося відшукати понад 2000 окремих уламків загальною масою понад 150 кг. Усе це сталося за декілька кілометрів від озера Моріген, де був знайдений наконечник стріли. Проте дослідження виявило, що цей конкретний наконечник точно не має стосунку до метеориту Тваннберг. Учені припускають, що він був виготовлений із частин іншого метеорита, що впав на територію Естонії близько 1500 року до н.е. Він відомий як Кааліярв і має хімічну сигнатуру, подібну до ще трьох метеоритів. Однак місце його падіння розташоване на відстані понад 1600 км. Така віддаленість може здатися великою, але насправді наконечник міг подолати її в епоху бронзи.

Нерозгадана таємниця

Звісно, існують також інші можливі варіанти. Можливо, десь ближче до Швейцарії знайшли інший метеорит з аналогічним складом. Або два інших метеорити, які впали в Європі — один у Чехії, а інший в Іспанії — могли стати джерелом для цих знахідок. Тим не менше, лишається дивним той факт, що наконечник стріли не виготовлено з метеорита, що приземлився десь недалеко, й він має більшу масу, ніж мисливець міг би використати для своїх стріл за все життя.

На жаль, найімовірніше, таємниця залишиться нерозкритою, що робить цей наконечник особливо цікавим. Проте сучасні технології відкривають шлях для використання подібних методів у майбутньому для пошуку метеоритних артефактів.

Раніше ми повідомляли про те, як учені розгадали загадкову властивість метеоритів.

За матеріалами Universe Today

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine