Найнеймовірніші відкриття на Марсі 2021 року

Ровери NASA Perseverance та Curiocity, а також орбітальний космічний апарат Trace Gas Orbiter, зробили низку дивовижних відкриттів цього року. Були виявлені залишки потоків лави після активних вивержень вулканів, що потрясли Марс в його молодості, свідчення існування води у вигляді стародавніх озер та потужні бурі, які, ймовірно, позбавили планету життя. Всі ці знахідки завершують знаменний і навіть дивний рік наукового дослідження Червоної планети.

Марс
Дивний рік наукового дослідження Червоної планети

Марсіанські кристали

NASA повідомила, що ровер Perseverance виявив кристали в гірських породах у районі хребта Південного Сеїту поряд із кратером Єзеро. Аналіз показав, що гірська порода утворилася, коли кристали виросли й осіли в магмі, що повільно остигала.

«Камені у минулому контактували з водою, що зробило їх «скарбницею» для датування подій у Єзеро. Ці відкладення допоможуть краще зрозуміти ранню історію планети, коли вона була покрита водою», пояснює Кен Фарлі з Каліфорнійського технологічного інституту.

Крім того, зображення, зроблені марсоходом цього року, дозволили вченим визначити, що кратер Єзеро є дном стародавнього озера. Мільярди років тому це місце наповнювала водою повноводна річка були навіть виявлені залишки​​ її дельти.

Надвиверження вулканів

Вулканічна активність була предметом дослідження Марса. Група дослідників NASA виявила, що 4 млрд років тому тисячі вулканічних надвивержень потрясли Червону планету. Ці виверження, описані NASA як «неймовірно потужні», викидали водяну пару, двоокис вуглецю та двоокис сірки високо в атмосферу планети. Це, мабуть, вплинуло на еволюцію клімату та атмосфери Марса.

У NASA кажуть, що вулканічні «супервиверження» сталися на поверхні Марса 4 млрд років тому, внаслідок чого виникло те, що астрономи завжди вважали за ударні кратери

«Кожне з цих вивержень мало значний вплив на клімат. Можливо, газ, що виділився, зробив атмосферу щільнішою, заблокував Сонце й охолодив Марс», висловив припущення геолог NASA Патрік Веллі.

Відкриття було зроблене, коли команда вчених виявила на Червоній планеті гігантські діри, звані кальдерами, що сягають десятків кілометрів. Вони утворюються під час обвалення вулкана після надвиверження.

Вода на Марсі

ЕSА повідомило, що орбітальний апарат Trace Gas Orbiter виявив значні обсяги води в самому серці системи марсіанських каньйонів Долини Марінер. Вченим давно відомо, що вода не зникла повністю з Марса. Найчастіше її знаходять у полярних регіонах у вигляді льоду. Ця вода, що була виявлена ​​неподалік поверхні Марса, становить 40% приповерхневого матеріалу в області, яка приблизно дорівнює Нідерландам. Але навіть відкриття цієї прихованої «оази» навряд чи змінить уявлення про Марс, як про безплідний і посушливий світ.

no-water-on-mars
Найбільше води у вигляді льоду приховано у полярних шапках Марса

Наразі вчені не можуть точно відповісти, яким чином Марс втратив більшу частину води. Але в серпні 2021 року у статті, опублікованій у Nature, було висловлене припущення, що сезонні пилові бурі могли зіграти роль у цьому процесі. Автори дослідження виявили, що потужні буревії, котрі відбуваються щоліта на Марсі, не дають воді перетворюватися на лід. Її молекули під інтенсивним випромінюванням Сонця розпадаються на молекули водню та кисню. Оскільки водень найлегший елемент у Всесвіті, через це він легко випаровується в космос з верхніх шарів атмосфери планети й не встигає зв’язатися з киснем для зворотного формування крапель води.

Життя на Червоній планеті?

Одне відкриття, зроблене 2021 року, — це непрямі ознаки того, що життя колись існувало чи навіть усе ще існує на поверхні Червоної планети. Звичайно, гучно про це вчені поки що не можуть заявити, адже потрібно більше досліджень. Але виявлення безлічі ознак наявності рідкої води на Марсі у минулому дають надію на те, що подібне відкриття незабаром може статися. Тим більше, що основна місія ровера Perseverance — виявляти ознаки давнього життя.

Нагадаємо, що раніше вчені висловили припущення про те, що давній розсіл назавжди стер докази життя на Марсі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine