Найдивніший рік в історії космосу: ТОП-7 подій 2021-го

2021 рік добігає кінця, а значить, настав час підбивати підсумки. Видання Gizmodo назвало його найдивнішим в історії космосу. Він був насичений найрізноманітнішими подіями: екстрені ситуації на МКС, катастрофи на орбіті через випробування космічної зброї, вихід ракет з-під контролю, перші туристичні польоти в космос та унікальні відкриття.

BlueOrigin
2021 рік відкрив еру космічного туризму

2021-й запам’ятається надовго та стане одним з найдивніших в історії науки. The Universe. Space. Tech склав рейтинг найдивовижніших подій року, що минає.

Міжнародна космічна станція зробила «сальто назад»

Модуль «Наука». Джерело: «Роскосмос»

29 липня стався один із найсерйозніших інцидентів у 21-річній історії МКС. Несподівано запустилися двигуни російського модуля «Наука», які змусили космічну станцію зробити «сальто» на 540 градусів. Російські авіадиспетчери змогли відновити контроль лише через 47 тривожних хвилин. За цей час МКС здійснила 1,5 незапланованих поворотів. На щастя, її вдалося повернути у стабільне положення.

Китайська ракета, що вийшла з-під контролю

Long March 5B
Ракета «Чанчжен-5В» збилась із курсу та впала в Індійський океан. Фото: Forbes

29 квітня 30-метровий основний ступінь китайської ракети «Чанчжен-5В» випадково вийшов на низьку навколоземну орбіту. Експерти стежили за її падінням упродовж кількох днів, але не змогли спрогнозувати точне місце аварії. Всі побоювалися найгіршого результату з імовірністю катастрофи в одному з великих міст. Ракета, зрештою, впала в Індійський океан 9 травня. Це був один із найбільших штучних об’єктів (23 тонни), які здійснили неконтрольований вхід в атмосферу.

Загадковий об’єкт поруч із китайським супутником

Shijian-21
Китайський супутник «Шицзян-21»

На початку листопада американські Space Force виявили на орбіті поруч із китайським космічним апаратом «Шицзян-21» невідомий об’єкт-компаньйон. Космічне управління внесло його до каталогу як «апогейний двигун» під назвою 2021-094C. Апогейні двигуни зазвичай використовуються для виведення корисних навантажень на цільові орбіти, а після використання відправляються на «орбіти-цвинтарі». Однак «Шицзян-21» та 2021-094C були розташовані відносно близько один до одного та здавалися синхронізованими. Враховуючи це незвичайне розташування, виникло припущення, що об’єкт не є апогейним двигуном, а свого роду субсупутником. На жаль, Китай не прокоментував таємничий об’єкт.

Вибух супутника на орбіті створив катастрофу для космічних польотів

Уламки на орбіті
Уламки на орбіті Землі. Інфографіка: LeoLabs

Рано-вранці 15 листопада екіпажу МКС було наказано негайно сховатися на космічному кораблі, пришвартованому за межами станції. Раптова поява хмари космічного сміття, спричиненого випробуванням російської протисупутникової зброї (ASAT), призвела до виникнення аварійної ситуації. Внаслідок навмисного знищення старого радянського супутника «Космос-1408» утворилося близько 1500  відстежуваних уламків і тисячі дрібніших, які продовжуватимуть загрожувати МКС та іншим космічним об’єктам найближчими роками.

Зіткнення у космосі

 Canadarm2
Пробоїна у маніпуляторі Canadarm2. Джерело: NASA/Canadian Space Agency

Випробування російської протисупутникової зброї загрожують збільшити ймовірність зіткнень на орбіті. Але деякі зіткнення все ж таки відбулися 2021 року. Одна з частин російського космічного сміття потрапила у китайський супутник. Також невеликий уламок пробив дірку в маніпуляторі Canadarm-2, прикріпленому до МКС. Роботизований маніпулятор після зіткнення залишився працездатним, а ось китайський супутник «загинув».

Космічний туризм став реальністю

2021 рік можна назвати першим в історії космонавтики, який відкрив шлях космічному туризму для всіх охочих, у кого є зайві 25 млн доларів. Річард Бренсон став першим мільярдером, який досяг космосу на своєму космольоті Virgin Galactic VSS Unity. Буквально за кілька тижнів у суборбітальний політ вирушила ракета Blue Origin із капсулою New Shepard з іще одним мільярдером на борту Джеффом Безосом.

Parker Solar Probe та його «дотик» до Сонця

Parker Solar Probe
Parker Solar Probe найшвидший із відомих об’єктів, створених людьми

28 квітня 2021 року космічний зонд Parker Solar Probe вперше в історії науки зміг «торкнутися» Сонця. Космічному апарату, захищеному від найсильнішої спеки спеціальним тепловим екраном, вдалося зануритися в атмосферу нашої зорі й пробути там цілих 5 годин. Навіть більше, він зробив це тричі та залишився у робочому стані. Parker Solar Probe розвинув рекордну для штучного тіла швидкість 644 тисяч км/год. Щоправда, не обійшлося без пригод захисний екран під час таких прольотів отримав пробоїну.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про дослідження космосу і що на нас чекає в майбутньому.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine