Наприкінці січня комета C/2022 E3 (ZTF) пройшла на відстані 0,284 астрономічної одиниці від Землі. Цей проліт цілком міг лишитися найтіснішим зближенням із «хвостатою зіркою» поточного року, але подальші події, як це часто буває, внесли свої корективи. 23 квітня 2023-го під час регулярного огляду неба за допомогою півтораметрового рефлектора обсерваторії Маунт-Леммон (штат Аризона, США) була відкрита нова комета, що пізніше отримала позначення C/2023 H2. Після уточнення її орбіти стало зрозуміло, що 11 листопада вона пролетить у 0,193 а.о. (28,9 млн км) від нашої планети. Її видимий блиск при цьому може перевищити 7-му зоряну величину.
Орбіта комети Леммона являє собою дуже витягнутий еліпс із перигелієм на відстані 0,894 а.о. (134 млн км) від Сонця. Цю точку «хвостата гостя» пройшла 29 жовтня. На небі вона при цьому перебувала в сузір’ї Великої Ведмедиці. Таке суттєве відхилення від екліптики цілком зрозуміле: нахил кометної орбіти складає майже 114°. Отже, комета ще й обертається навколо нашого світила в напрямку, протилежному орбітальному руху великих планет.
До кінця жовтня спостерігати C/2023 H2 було складно через повний Місяць. У цей час вона віддалялася від Сонця, але наближалася до Землі. 1 листопада комета перетнула умовну межу сузір’я Волопаса, а 5 листопада опинилася у межах Геркулеса і ще через два дні пройшла у 4° від його найвідомішого об’єкта — кулястого зоряного скупчення M13.
«Зустрічний» рух комети має наслідком її високу швидкість відносно Землі. У момент максимального зближення вона перевищить 63 км/с, що зумовить дуже швидке видиме переміщення C/2023 H2 на тлі зір: за годину вона зсуватиметься трохи менше ніж на пів градуса, тобто майже на видимий діаметр місячного диска. Власне, приблизно з такою самою швидкістю рухається зоряним небом і Місяць.
Насправді, якби ця «хвостата гостя» прилетіла на 17 днів раніше, вона б змогла підійти до нашої планети на мінімальну можливу відстань — 0,038 а.о. (5,7 млн км). Тоді б її видимий блиск міг сягнути 3-ї величини, але побачити її було б складно через близькість до Сонця. Взагалі-то комета Леммона не належить до якихось особливо великих або яскравих, і гарні умови її видимості зараз забезпечені винятково її досить вдалим положенням на орбіті відносно Землі. В іншому випадку вона могла би просто лишитися недосяжною для слабких аматорських телескопів.
В день максимального зближення, 11 листопада, C/2023 H2 «переповзе» до сузір’я Орла, а 12-го пройде в 4° від його найяскравішої зорі — Альтаїра. Ввечері 14 листопада комету вже можна буде побачити у межах Козорога. Ввечері 19-го в 4° від неї опиниться серп молодого Місяця, але він лише ускладнить спостереження.
20 листопада «хвостата гостя» перейде до сузір’я Південної Риби, й умови її видимості на широті Києва стануть несприятливими. У південних областях України комету Леммона можна буде спостерігати ще приблизно тиждень. Наступна її поява очікується не раніше 5870-го року, й малоймовірно, що вона тоді опиниться в такій самій зручній позиції відносно Землі та Сонця, як нинішньої осені.
Детальну пошукову карту комети на другу половину листопада можна знайти тут.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine