На МКС запрацює робот-хірург MIRA

Наразі NASA активно розробляє плани щодо повернення на Місяць та висадки перших людей на Марсі у 2030-х роках. Але під час таких неймовірно ризикованих місій з екіпажем може трапитись будь-що. Наприклад, серйозні травми, які потребуватимуть хірургічного втручання. На відміну від Міжнародної космічної станції (МКС), де астронавт може повернутися на Землю для екстреної медичної допомоги за лічені години, подорожі у глибокий космос — це зовсім інший сценарій.

Робот-хірург MIRA
Робот-хірург MIRA

Щоб подолати цю проблему, NASA готується випробувати дистанційного робота-хірурга під назвою MIRA. Це високотехнологічний пристрій, що складається з основної секції, оснащеної двома інструментальними маніпуляторами, якими можна керувати дистанційно для лікування травмованих астронавтів.

Робота розробляли майже два десятиліття. Це творіння компанії Virtual Incision зі штату Небраска за участю команди інженерів з Університету Небраски-Лінкольна. Пристрій MIRA буде випробуваний на МКС у 2024 році, щоб з’ясувати, чи є він життєздатним медичним інструментом для тривалих місій екіпажу в далекий космос. Під час випробувань на борту орбітального аванпосту MIRA працюватиме в камері для експериментів розміром з мікрохвильову піч і виконуватиме процедури, які імітують хірургічні.

Дистанційна консоль керування роботом-хірургом MIRA
Дистанційна консоль керування роботом-хірургом MIRA

MIRA виявилась досить компактною та важить менш ніж кілограм. Розміри робота дозволяють розмістити його в невеликому космічному кораблі з суворими обмеженнями ваги щодо вантажу. Хірург на Землі зможе керувати роботом за допомогою консолі з ножними педалями, які дадуть оператору повний контроль над інструментами MIRA та ендоскопічним баченням анатомії в режимі реального часу. MIRA зможе виконувати мінімально інвазивні операції та навіть проводити стоматологічні процедури.

Співзасновник і головний технічний директор Virtual Incision Шейн Фаррітор заявив: «Важливо перевірити можливості технологій, які можуть бути корисними під час місій, що вимірюватимуться місяцями та роками. Тому МКС допоможе нам відточити технологію дистанційного лікування».

Раніше ми повідомляли про те, як тріо роботів Astrobee навчилося працювати окремо від астронавтів на МКС.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії