Прилад для небезпечних дослідів на МКС відсвяткував 20-річний ювілей

Під час наукових експериментів на Міжнародній космічній станції астронавтам треба бути обережними, щоб захистити себе від рідин, полум’я чи іншого бруду. Ось чому 20 років тому NASA відправила на МКС спеціальне обладнання для безпечного вивчення цих складних досліджень. Microgravity Science Glovebox (MSG), що у дослівному перекладі означає «Мікрогравітаційний науковий бардачок», у липні відзначив свій 20-річний ювілей.

Microgravity Science Glovebox
Астронавт NASA Віктор Гловер працює з корисним вантажем у Microgravity Science Glovebox на борту Міжнародної космічної станції. Зображення: NASA

MSG є герметичним приладом, що розташований у лабораторному модулі США Destiny. Він дозволяє проводити складні лабораторні досліди у невеликому просторі. За даними аерокосмічної адміністрації, MSG має два рівні захисту, щоб астронавти могли досліджувати потенційно шкідливі речовини, такі як полум’я, аерозолі, бактерії та інші небезпечні речі.

Результати використання MSG численні та різноманітні. Вони включають експерименти для підтримки більшої кількості науково-біологічних робіт або дослідження білкових кластерів, які можуть бути пов’язані з лікуванням хвороби Альцгеймера. У MSG навіть використовували людських паразитів аскарид для вивчення ризику інфікування астронавтів під час польоту. Але найчастіше можливості MSG використовуються для вивчення горіння та властивості рідин. Розуміння поводження вогню та рідини в умовах мікрогравітації є ключовим заходом безпеки для планування глибокого дослідження Сонячної системи.

Microgravity Science Glovebox — не єдиний автономний герметичний прилад для дослідів на борту МКС. Є ще японський Life Sciences у модулі Kibo, який оптимізований для біоізоляції та контролю відходів. Але це новіша модель та трохи менша за розміром.

Life Science Glovebox
Астронавтка NASA Джессіка Меїр працює зі зразками кісток у Life Science Glovebox, розташованому в лабораторії JAXA Kibo на МКС. Зображення: NASA

Ресурс обладнання був запланований лише на 10 років, згадує Кріс Батлер, менеджер з інтеграції корисного навантаження для «бардачка» в Центрі космічних польотів імені Маршалла NASA. Але після модернізації його сертифікували до 2030 року.

Нагадаємо, що раніше NASA вирішила збільшити кількість науковців на МКС.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine