Місячне затемнення «на зламі часів»

У ніч із 28 на 29 жовтня 2023 року більшість країн Північної півкулі переводять свої хронометри на годину назад, повертаючись із «літнього» на стандартний поясний час. Цієї ж ночі з території України, як і з усієї Європи, Азії, Африки та заходу Австралії, буде видно часткове місячне затемнення. Під час його максимальної фази диск Місяця зануриться в земну тінь на 12% свого діаметра.

Місячні затемнення трапляються частіше за сонячні, до того ж їх можна спостерігати з усієї півкулі Землі, для якої Місяць перебуває над горизонтом. Щоправда, значна їхня частина є півтіньовими, тобто під час них наш природний супутник «навідується» до земної півтіні — області простору, де Сонце лише частково закрите нашою планетою. Помітити такі явища без спеціального обладнання дуже важко.

Типи місячних затемнень

Занурення Місяця в земну тінь, навпаки, не помітити просто неможливо. В такі моменти його яскравість значно падає, а колір змінюється й може стати помаранчево-червоним або навіть темно-коричневим. Через це в давнину такі явища вважали передвісниками нещасть і кровопролить. З території України повне місячне затемнення було видно 19 січня 2019 року, наступного разу ми його зможемо спостерігати 8 вересня 2025-го.

Часткові місячні затемнення, на відміну від часткових сонячних, трапляються рідше, ніж повні. Причину цього нескладно зрозуміти, якщо згадати, що середній діаметр земної тіні на відстані місячної орбіти складає приблизно 2,8 діаметра диска Місяця. Тобто ймовірність того, що наш супутник повністю зануриться в тінь, приблизно в 1,4 раза більша, ніж того, що він зробить це частково (оскільки він це може зробити «двома способами» — пройшовши північніше чи південніше осі тіньового конуса). Свідками такого рідкісного явища мешканці України стануть найближчої суботи.

Часткове місячне затемнення з величиною тіньової фази близько 5%. У ніч із 28 на 29 жовтня в земну тінь зануриться протилежний край Місяця. Джерело: Jean-Marie André Delaporte

За умов безхмарної погоди ми зможемо спостерігати повний перебіг затемнення, починаючи від занурення краю місячного диска в земну півтінь, що розпочнеться о 21 годині 2 хвилині за київським «літнім» часом. Утім, побачити якість зміни на Місяці вдасться приблизно за годину: тоді стане очевидним, що одна його частина, ближча до центру земної тіні, виглядає трохи темнішою, ніж протилежна. Добре помітна неозброєним оком тіньова фаза почнеться приблизно о 22:35 і вже о 23:14 сягне максимуму. В цей час у Києві наш природний супутник перебуватиме майже у 50° над обрієм (у південних областях України — навіть вище). Трошки «зачепивши» тінь Землі, о 23:53 він вийде з неї, але після цього ще деякий час триватиме півтіньове затемнення. Воно закінчиться вже 29 жовтня о 1 годині 26 хвилині.

Місячне затемнення 28 жовтня 2023 року буде видно на всій півкулі Землі, де в цей час Сонце перебуватиме під горизонтом. На схемі ці території показані темнішим відтінком. Джерело: in-the-sky.org

Під час затемнення Місяць перебуватиме лише в 6° від яскравого Юпітера, який 3 листопада пройде конфігурацію протистояння. Ще далі на схід — на відстані близько 15° — розташовуватиметься слабенький Уран. Для пошуків цієї далекої планети на засвіченому місячним сяйвом небі знадобиться хоча б невеликий телескоп або бінокль.

Наступне часткове тіньове затемнення Місяця з території України буде видно менш ніж за рік — 18 вересня 2024-го. Але його максимальна фаза ненабагато перевищить 8%.

Більше про явища в системі Сонце-Земля-Місяць можна дізнатись у цій статті.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine