Місія DART дізналася про несподівано молодий вік астероїдів Дідім та Діморф

Нові дані з місії NASA DART свідчать, що астероїд Діморф утворився з матеріалу, викинутого з материнського Дідима близько 300 тис. років тому. Місія DART, що розшифровується та перекладається як «тест подвійного перенаправлення астероїдів», досліджувала зіткнення зі супутником Діморф, який обертається навколо Дідима, на їхні наслідки. Метою було визначити вплив такого зіткнення на обидва тіла, щоб краще планувати планетарну оборону від астероїдів. Дослідження були опубліковані в журналі Nature.

Діморф
Ілюстрація художника показує викид хмари уламків після зіткнення космічного корабля NASA DART з астероїдом Діморф. Зображення було створене за допомогою фотографій, які камера DRACO на космічному кораблі DART зробила безпосередньо перед ударом. Авторство: ESO

Перед зіткненням 26 вересня 2022 року DART зробив знімки обох астероїдів. Використовуючи ці зображення та дані місії LICIACube, вчені змогли вивчити геологічні особливості Дідима і Діморфа. Команда під керівництвом Олів’є Барнуена з Університету Джона Гопкінса виявила, що поверхня Дідима на великих висотах має великі валуни та кратери, а на низьких — більш гладка. Діморф натомість вкритий камінням різного розміру та має кілька тріщин. Усі дані вказують на те, що цей астероїд утворився з матеріалу, викинутого з Дідима. Отже, вік Дідима оцінюють у 12,5 млн років, а Діморфа — у 0,3 млн років.

Порівняння порід
Порівняння порід на Діморфі, Ітокаві, Рюгу та Бенну. Авторство зображення: ISAE-SUPAERO

Інша група дослідників на чолі з Мауріціо Пайола з INAF виявила, що валуни на поверхні Діморфа утворилися в різний час, що підтверджує теорію про походження супутників подвійних астероїдних систем з матеріалу, викинутого їхніми більшими партнерами.

Діморф
Більш яскраві розломи на поверхні Діморфа, зафіксовані DART безпосередньо перед зіткненням. Авторство зображення: Nature Communications

Команда Наомі Мердок із Тулузького університету дослідила сліди від валунів на поверхні Дідіма і встановила, що його поверхня складається з дуже пухкого матеріалу, схожого за консистенцією на басейн із пластиковими кульками. Аліса Луккетті з Астрономічної обсерваторії INAF у Падові виявила, що валуни на Дідімі руйнуються через термічну втому приблизно за 100 тис. років, що є коротким періодом у геологічному масштабі.

Результати досліджень допоможуть підготуватися до місії Hera від Європейської космічної агенції, яка стартує у жовтні 2024 року і прибуде до Дідима і Діморфа у вересні 2026-го. Місія збиратиме дані з високою роздільною здатністю для детальнішого вивчення системи після зіткнення з DART.

Раніше ми повідомляли про те, як катастрофічні наслідки зіткнення DART з астероїдом помітили із Землі.

За матеріалами Space

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії