Катастрофічні наслідки зіткнення DART з астероїдом помітили із Землі

Минулого року NASA навмисно зіткнула космічний апарат з астероїдом. Головною задачею була перевірка можливості захисту Землі від космічної небезпеки. Водночас це була унікальна можливість для вчених спостерігати за астероїдною системою та побачити наслідки «аварії», дозволяючи їм дізнатися більше про те, з чого вони складаються. На початку березня Hubble показав наслідки цього зіткнення через кілька місяців після події. Але тепер ми можемо побачити зіткнення з іншого ракурсу, зробленого Дуже великим телескопом Європейської південної обсерваторії (ESO’S VLT).

Діморф
Ілюстрація художника показує викид хмари уламків після зіткнення космічного корабля NASA DART з астероїдом Діморф. Зображення було створене за допомогою світлин, які камера DRACO на космічному кораблі DART зробила безпосередньо перед ударом. Авторство: ESO

Після зіткнення зонда DART з астероїдом Діморф утворився довгий «хвіст» із викинутого матеріалу, який розтягнувся на сотні кілометрів у космосі. Вивчення цього викиду за допомогою спектроскопії дозволило дослідникам визначити, що утворена хмара після зіткнення не містить молекул кисню або води. Дослідники очікували, що астероїд не матиме слідів води чи кисню, але її невеликий вміст був у баках на борту космічного апарата. Проте після зіткнення слідів цих речовин знайдено не було.

NASA DART
Cерія зображень, зроблених інструментом MUSE на VLT ESO, показує еволюцію хмари уламків, які викинулися під час зіткнення космічного корабля NASA DART з астероїдом Діморф. Перше зображення було зроблене 26 вересня 2022 року, безпосередньо перед ударом, а останнє майже через місяць 25 жовтня. За цей період утворилося кілька структур: згустки, спіралі та довгий «хвіст» пилу, який відштовхував сонячне випромінювання. Біла стрілка на кожній панелі позначає напрямок Сонця. Авторство: ESO

Інше дослідження вивчало те, як змінився астероїд після зіткнення з DART, дивлячись на те, як від нього відбивається світло. Команда виявила збільшення яскравості та зміни поляризації, що свідчить про те, що удар міг знищити тьмяний зовнішній шар астероїда, щоб відкрити більш яскравий та недоторканий матеріал під ним. Крім того, можливо, удар викинув дрібні частинки матеріалу, що також може пояснити, чому вони відбивають більше світла.

Нарешті, Європейська південна обсерваторія об’єднала дані різних досліджень разом із зображеннями, зробленими з камери космічного апарата до моменту зіткнення, щоб створити художню ілюстрацію космічної аварії.

Раніше ми повідомляли про те, як астероїд Діморф «схуд» на тисячу тонн внаслідок удару DART.

За матеріалами The Astrophysical Journal Letters.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine