NASA захистила Землю від астероїдів-убивць

Аналіз успішної місії NASA DART зі збиття астероїда Діморф з курсу підтвердив, що тепер людство має життєздатний інструмент для захисту нашої рідної планети від нищівного удару з космосу.

26 вересня 2022 року людству вперше в історії вдалося змінити курс небесного об’єкта, навмисно врізавшись космічним кораблем у маленький астероїд Діморф, який обертається навколо більшої космічної скелі Дідим. Мета цієї амбітної місії NASA, відомої як «Тест на перенаправлення подвійного астероїда» (DART), полягала в тому, щоб знайти спосіб захистити Землю від будь-яких потенційно небезпечних астероїдів у майбутньому. Хоча важливо зазначити, наразі не зафіксовано жодного астероїда, який би загрожував нашій планеті, принаймні у найближчі століття.

Астероїд Діморф викидає матеріал після удару DART
На цьому знімку, отриманому космічним телескопом Hubble від 8 жовтня 2022 року, видно, як астероїд Діморф викидає матеріал після удару DART. Авторство: Південний астрофізичний дослідницький телескоп

У результаті удару DART скоротив період обертання Діморфа навколо Дідима на 33 хвилини. Вчені спершу передбачили, що період Діморфа зміниться приблизно на сім хвилин, якщо космічний корабель безпосередньо передасть свій імпульс астероїду. Але згодом стало зрозуміло, що складна динаміка зіткнення спричинила більш драматичні зміни в орбіті астероїда.

«Місію DART вважали досить простим експериментом, схожим на гру в більярд у космосі: один твердий космічний корабель врізається в один твердий астероїд, що змінює його траєкторію. Однак астероїди набагато складніші, ніж просто тверда скеля. Насправді більшість з них — це велика купа уламків, схожих на басейн із кульками. Якщо ви вдаритеся космічним кораблем об купу уламків, багато матеріалу буде викинуто в космос та розлетиться», — пояснює Крістіна Томас, планетологиня з Університету Північної Аризони.

Дослідники на чолі з Теріком Дейлі, планетологом з Лабораторії прикладної фізики Університету Джонса Гопкінса, провели реконструкцію зіткнення DART із Діморфом та дійшли висновку: технологія кінетичного удару є життєздатною технікою для потенційного захисту Землі, у разі, якщо це необхідно.

Старший науковий співробітник некомерційного Інституту планетарних наук Цзянь-Ян Лі за допомогою космічного телескопа Hubble спостерігав за «аварією» та її наслідками. Згідно з його дослідженням, було підтверджено, що матеріал, викинутий під час удару DART, спричинив ефект віддачі, який значно сильніше вплинув на зміну орбіти Діморфа, ніж фактичне зіткнення.

Нові дослідження пропонують перші докладні результати з місії, яка буквально перемістила астрономічний об’єкт і створила дорожню карту захисту Землі від астероїдів, які можуть загрожувати знищенням міст, країн або навіть життя на планеті, подібно до скелі, яка знищила динозаврів приблизно 66 млн років тому. Команда DART була у захваті від отриманих висновків, які надають обнадійливі докази того, що у майбутньому люди зможуть відхиляти небезпечні астероїди.

Вчені продовжуватимуть спостерігати за новими властивостями Діморфа, включаючи його орбіту та довгий слід уламків, утворених ударом. Ці спостереження будуть збиратися як із Землі, так і з майбутніми космічними місіями, такими як ESA Hera. Найближчими роками її завданням буде збирати зображення астероїдів зблизька, обертаючись навколо подвійної системи.

Раніше ми повідомляли про те, що зразки з астероїда Рюгу підтверджують теорію про зародження життя на Землі.

За матеріалами VICE.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine