NASA розповіла про наслідки удару зонда DART по астероїду Діморф

Зіткнення зонда DART з астероїдом Діморф призвело до зміни орбітального періоду малого тіла на 32 хвилини. Це набагато більше, ніж передбачали комп’ютерні моделі.

Знімок астероїда Діморф, зроблений телескопом Hubble через 285 годин після його зіткнення із зондом DART. Джерело: NASA/ESA/STScI/Hubble

Головне завдання місії DART полягало у перевірці можливості зміни орбіти небесного тіла, що загрожує Землі, шляхом кінетичного впливу. Її метою було обрано 170-метровий астероїд  Діморф, який є супутником більшого астероїда Дідим.

DART врізався у Діморф 27 вересня. За зіткненням та його наслідками стежив, як кубсат LICIACube, який завчасно відокремився від зонда, так і ціла низка наземних та космічних обсерваторій. Вони зафіксували великий викид речовини, завдяки якому в астероїда з’явився кометоподібний хвіст, довжиною 10 тисяч км.

Створені до зіткнення комп’ютерні моделі передбачали, що удар повинен призвести до зміни періоду обертання Діморфа на 4 — 7 хвилин, з мінімально допустимим значенням 73 секунди (при меншому показнику місія вважалася б невдалою). Проте, результати спостережень  продемонстрували, що DART набагато перевершив ці показники. Початковий період обертання Діморфа становив 11 годин 55 хвилин. Після удару він зменшився до 11 години 23 хвилини (з похибкою вимірювання у 2 хвилини). Отже DART значно перевиконав початковий план.

Анімація, складена зі знімків, зроблених кубсатом LICIACube під час зближення з астероїдами Дідим та Діморф. Джерело: ASI

Попри те, що вчені ще продовжують аналіз зібраних під час експерименту даних, вже зараз можна говорити про те, що метод кінетичного впливу виявився значно ефективнішим, ніж передбачалося. Це хороша новина, яка означає, що він може бути дієвим інструментом боротьби з небезпечними небесними тілами.

Також варто відзначити, що Італійська космічна агенція опублікувала нові зображення, отримані LICIACube під час прольоту Дідима та Діморфа. Вони демонструють наслідки зіткнення у вигляді шлейфу з викинутої речовини, що оточує мале тіло.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна