NASA розповіла про наслідки удару зонда DART по астероїду Діморф

Зіткнення зонда DART з астероїдом Діморф призвело до зміни орбітального періоду малого тіла на 32 хвилини. Це набагато більше, ніж передбачали комп’ютерні моделі.

Знімок астероїда Діморф, зроблений телескопом Hubble через 285 годин після його зіткнення із зондом DART. Джерело: NASA/ESA/STScI/Hubble

Головне завдання місії DART полягало у перевірці можливості зміни орбіти небесного тіла, що загрожує Землі, шляхом кінетичного впливу. Її метою було обрано 170-метровий астероїд  Діморф, який є супутником більшого астероїда Дідим.

DART врізався у Діморф 27 вересня. За зіткненням та його наслідками стежив, як кубсат LICIACube, який завчасно відокремився від зонда, так і ціла низка наземних та космічних обсерваторій. Вони зафіксували великий викид речовини, завдяки якому в астероїда з’явився кометоподібний хвіст, довжиною 10 тисяч км.

Створені до зіткнення комп’ютерні моделі передбачали, що удар повинен призвести до зміни періоду обертання Діморфа на 4 — 7 хвилин, з мінімально допустимим значенням 73 секунди (при меншому показнику місія вважалася б невдалою). Проте, результати спостережень  продемонстрували, що DART набагато перевершив ці показники. Початковий період обертання Діморфа становив 11 годин 55 хвилин. Після удару він зменшився до 11 години 23 хвилини (з похибкою вимірювання у 2 хвилини). Отже DART значно перевиконав початковий план.

Анімація, складена зі знімків, зроблених кубсатом LICIACube під час зближення з астероїдами Дідим та Діморф. Джерело: ASI

Попри те, що вчені ще продовжують аналіз зібраних під час експерименту даних, вже зараз можна говорити про те, що метод кінетичного впливу виявився значно ефективнішим, ніж передбачалося. Це хороша новина, яка означає, що він може бути дієвим інструментом боротьби з небезпечними небесними тілами.

Також варто відзначити, що Італійська космічна агенція опублікувала нові зображення, отримані LICIACube під час прольоту Дідима та Діморфа. Вони демонструють наслідки зіткнення у вигляді шлейфу з викинутої речовини, що оточує мале тіло.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме