Марсіанські пилові вихори в об’єктиві TGO

Група супроводу місії Trace Gas Orbiter опублікувала анімацію, що демонструє рух двох пилових смерчів марсіанською поверхнею. Вони переміщалися по дну 70-кілометрового кратера, розташованого в південній півкулі Червоної планети. Анімація складена з двох знімків, зроблених камерою CaSSIS 27 лютого 2019 року з інтервалом 45 секунд.

Рух пилових вихорів марсіанською поверхнею. Джерело: ESA/Roscosmos/CaSSIS

Пилові вихори (dust devils) є поширеним явищем на Марсі. Вони формуються приблизно так само, як земні смерчі: коли поверхня нагрівається, потоки гарячого повітря підіймаються, створюючи висхідну течію. Холодніше повітря, навпаки, опускається, «пробиваючи» вертикальний низхідний канал. Горизонтальний потік вітру може закрутити цей потік, що й призводить до утворення вихору. Набравши достатню швидкість, він здуває верхній шар пилу, залишаючи на марсіанській поверхні павутину темних слідів. Анімація наочно демонструє процес формування смерчів. Ми також можемо бачити тіні, що відкидаються пиловими стовпами. За оцінками планетологів, вихор у лівій частині кадру рухався зі швидкістю близько 4 м/с, правий вихор — близько 8 м/с.
Варто зазначити, що смерчі на Марсі набагато більші за своїх земних «побратимів». Вони можуть досягати восьми кілометрів у висоту, залишаючи після себе сліди шириною від десятків до сотень метрів. Їхні величезні розміри дозволяють ефективно підіймати значні кількості пилу у верхні шари марсіанської атмосфери. Тому планетологи приділяють велику увагу вивченню цих явищ, намагаючись зрозуміти, який вплив вони мають на клімат Червоної планети.

За матеріалами https://www.esa.int